Zamknij

Grecja wróci do obostrzeń epidemicznych? Minister zdrowia zdradził plany

29.08.2022 14:55
Grecja wróci do obostrzeń epidemicznych? Minister zdrowia zdradził plany
fot. SHUTTERSTOCK

Jesienią może przyjść kolejna fala koronawirusa. Ostatnio minister zdrowia Grecji zdradził, czy w najbliższym czasie planowany jest powrót obostrzeń w kraju. 

Zazwyczaj jesienią wzrasta liczba nowych zachorowań na COVID-19. Dlatego już teraz władze niektórych krajów obmyślają plan na działania na wypadek pojawienia się kolejnej fali koronawirusa. Co więcej, część państw ogłosiła już nawet powrót do obostrzeń. Od października osoby podróżujące do i z Niemiec będą musiały liczyć się z koniecznością zakładania na pokładzie samolotu oraz w pociągu dalekobieżnym specjalnej maseczki ochronnej. Nakaz zasłaniania nosa i ust będzie obowiązywać także w szpitalach i domach opieki.

Wcześniej na zaostrzenie restrykcji zdecydowały się władze Cypru. W lipcu ogłosiły ponowne wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Ostatnio w sprawie ewentualnego powrotu obostrzeń wypowiedział się minister zdrowia Grecji Thanos Plevris.

Grecja wróci do obostrzeń epidemicznych? Minister zdrowia zdradził plany

Jak podaje portal turystyka.rp.pl, grecki minister zdrowia w wywiadzie dla telewizji SKAI powiedział, że jesienią nie jest planowany powrót obostrzeń. Podkreślił też, że jeżeli jednak zajdzie taka konieczność, to będą to łagodne restrykcje. 

Mamy zasady postępowania z chorymi, leki przeciwwirusowe, a obywatele są zaszczepieni - dodał minister.

Sytuacja epidemiczna w kraju jest na bieżąco monitorowana. We wrześniu resort zdrowia ma ponownie ją ocenić oraz sprawdzić, czy system opieki zdrowotnej nie jest zbyt obciążony. Na podstawie tych danych podejmowane będą kolejne decyzje.

Zobacz także: Polacy poszkodowani przez strajki linii lotniczych. 72 tys. osób może ubiegać się o odszkodowania

Thanos Plevris jednocześnie zaapelował do obywateli i turystów o noszenie maseczek ochronnych, szczególnie w zatłoczonych miejscach i zamkniętych pomieszczeniach.

Jak podaje portal turystyka.rp.pl za cotygodniowym raportem Krajowej Organizacji Zdrowia Publicznego (EODY), w Grecji odnotowano 73,71 tysiąca przypadków zachorowań na koronawirusa; 21 proc. z nich to powtórne infekcje.

RadioZET.pl/turystyka.rp.pl