Zamknij

Grecja zamyka jedną z wakacyjnych wysp. Turystom się to nie spodoba

20.05.2022 12:11
Wyspa Chrissi w Grecji
fot. Shutterstock

Grecka wyspa, która słynie z szerokich piaszczystych plaż i jest niezamieszkana, zamyka się na turystów. Władze regionu, który do tej pory odwiedzany był przez tysiące przybyszów, podjęły taką decyzję z konkretnych powodów. Nie wszystkim jednak się to spodoba.

Chrissi to niezamieszkana grecka wyspa - o długości 5 km i szerokości 1 km - która znajduje się na Morzu Libijskim ok. 15 km od wybrzeża Krety, na wysokości miejscowości Jerapetra. Do tej pory przyciągała on tysiące turystów z całego świata. Podpływali sobie tutaj łódkami i chętnie korzystali z tutejszych pięknych plaż i turkusowej, krystalicznie czystej i ciepłej wody. Zdarzało im się tutaj nawet nocować "na dziko".

Władze rejonu podjęły jednak decyzję, że zamkną wyspę dla turystów i już nie będzie można korzystać z jej uroków. Jak podaje portal Onet Podróże, co roku odwiedzało ją nawet 200 tys. osób. Sprawdźcie, dlaczego nie będą tego mogły robić.

Grecja zamyka jedną z wakacyjnych wysp. Turystom się to nie spodoba

Władze Grecji postanowiły zamknąć jedną ze swoich magicznych wysp. Chodzi o Chrissi, która leży nieopodal Krety. Do tej pory kusiła tysiące turystów pięknymi plażami i czystą wodą, ale też zachęcała do tego, żeby tu przypłynąć i nocować pod gołym niebem. I właśnie w związku z tym lokalna administracja postanowiła ograniczyć możliwość odwiedzania tego rejonu.

Zakaz wstępu na wyspę Chrissi obowiązuje od 1 maja do 31 października i jest podyktowany tym, że przyroda tego regionu jest mocno eksploatowana i niszczona przez turystów. Przypominamy, że znajduje się tutaj rezerwat, który obejmuje nie tylko plaże i wydmy, ale również malownicze gaje cedrowe. Niektóre z tutejszych drzew mają nawet 100 lat, a odwiedziny przyjezdnych im nie służą.

Wiele osób, które udawały się w to miejsce, niespecjalnie dbało o tutejszą roślinność. Zostawiały tu śmieci, a także niszczyły delikatną florę. Władze zmuszone były ograniczyć zwiedzanie, aby mogła się ona odrodzić.

Warto dodać, że od listopada do końca kwietnia będzie można przybywać na wyspę, ale tylko do zachodu słońca. Nocą będzie ona pozostawała pusta. Wciąż jednak możliwe jest podpływanie w jej okolice łódką i korzystanie z jej czystych wód.

Źródło: Onet Podróże