Zamknij

Grecja zaostrza restrykcje dla niezaszczepionych. Duże zmiany od 13 września

25.08.2021 09:33
Ateny - restauracja
fot. Shutterstock

W Grecji od 13 września będą obowiązywać nowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19. Od tej grupy będą wymagane regularne testy na obecność koronawirusa, obejmą ich również ograniczenia w dostępie do lokali rozrywkowych i gastronomicznych – poinformował minister zdrowia Grecji, Wasilis Kikilias.

W popularnych europejskich krajach coraz częściej wymaga się certyfikatów szczepień od klientów restauracji, barów czy kin. Zaostrzone przepisy obowiązują również w Grecji. Tamtejszy szef resortu zdrowia zapowiedział, że z powodu ponownego wzrostu zakażeń wprowadzone zostaną nowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Kikilias swoją decyzję o kolejnych ograniczeniach uzasadniał tym, że 90 proc. pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii w Grecji to osoby, które nie przyjęły szczepienia. 

Grecja. Nowe obostrzenia dla niezaszczepionych

Od 13 września do 31 marca przyszłego roku wszyscy pracownicy sektora państwowego i prywatnego, którzy nie posiadają zaświadczenia o szczepieniu lub ozdrowieniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, będą musieli wykonać jeden test na obecność SARS-CoV-2 tygodniowo – oświadczył Kikilias.

Dwa testy tygodniowo wymagane będą od pracowników uniwersytetów, sektora turystyki, gastronomii i rozrywki. W tej grupie znajdą się także uczniowie i studenci.

Testy mają być wykonywane przez prywatne placówki za każdorazową opłatą 10 euro, pokrywaną przez testowanego. Z zasady tej wyłączeni będą uczniowie – w ich przypadku koszt pokryje rząd.

Noszenie maseczek ma być obowiązkowe dla każdego w publicznych przestrzeniach zamkniętych, a także w zatłoczonych przestrzeniach otwartych – poinformował Kikilias.

Grecja. Wejście do lokali i kin tylko z certyfikatem lub testem

To nie koniec zapowiadanych zmian. By wejść do lokali rozrywkowych i gastronomicznych, trzeba będzie posiadać certyfikat poświadczający szczepienie lub ozdrowienie z COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Certyfikaty mają być sprawdzane przy wejściu.

Osoby niezaszczepione będą mogły wejść do kin, teatrów, muzeów, na teren obiektów archeologicznych i do siłowni jedynie po okazaniu negatywnego testu PCR sprzed maksymalnie 48 godzin. To samo ograniczenie dotyczyć będzie każdej osoby powyżej 12 roku życia podczas podróży samolotem, pociągiem, łodzią bądź autokarem.

Z danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wynika, że w Grecji od końca czerwca regularnie rośnie dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem. W poniedziałek zarejestrowano ponad 2600 nowych infekcji oraz 34 związane z tą chorobą zgony. Do tego czasu w Grecji co najmniej jedną dawkę preparatu otrzymało 55 proc. mieszkańców kraju, a w pełni zaszczepionych było 53 proc.

Źródło: PAP, gov.pl