Zamknij

Grecja już wkrótce otworzy się na turystów. Jakie restrykcje będą obowiązywać?

14.04.2021 09:58
Plaża Grecja
fot. Shutterstock

Grecja już szykuje się na tegoroczny sezon wakacyjny. Kraj chce otworzyć się na turystów już od 14 maja, chociaż odwiedzających czekają ograniczenia. Ci, którzy będą chcieli spędzić urlop w Grecji bez kwarantanny, muszą spełnić jeden z dwóch ważnych warunków.

Grecja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Chociaż z powodu pandemii koronawirusa podróże są wciąż mocno ograniczone, wiele osób już myśli o urlopie w tym niezwykłym kraju. Władze Grecji poinformowały, że już za miesiąc otwierają swoje granice dla turystów. Nie obędzie się jednak bez ograniczeń.  

Wakacje w Grecji już od 14 maja. Na jakich zasadach?

Grecja zaprasza na wakacje już od 14 maja – nie tylko obywateli Unii Europejskiej, ale także Brytyjczyków czy Serbów. Turyści będą mogli spędzić tu urlop bez konieczności poddania się kwarantannie. Władze kraju stawiają jednak warunki.

 –  Aby uniknąć kwarantanny, turyści będą musieli być albo zaszczepieni (na COVID-19), albo przedstawić negatywny test PCR – powiedziała wiceminister turystyki, Sofia Zacharaki.

Grecki minister turystyki Harry Theoharris pokreślił w wywiadzie dla dziennika „Die Welt”, że "kraj otworzy się bezpiecznie mimo zagrożenia". Wyjaśnił, że aby ten plan zrealizować, rząd wdroży pięć linii obrony.

Po pierwsze, konieczne będą wspomniane wcześniej zaświadczenia o szczepieniu lub negatywny wynik testu, które mają dodatkowo zwalniać z kwarantanny po przyjeździe. 

Po drugie, turyści będą wyrywkowo badani na lotniskach i granicach  – osoby z krajów, w których wystąpi wyższy stopień zachorowań, mają być częściej testowane od tych, gdzie ryzyko zakażenia jest mniejsze. Po trzecie, mają zostać otwarte specjalne hotele, w których podróżujący będą odbywać kwarantannę.

Po czwarte, pracownicy turystyki będą szczepieni na koronawirusa, gdy tylko zakończą się szczepienia osób z grup największego ryzyka. Po piąte, mają obowiązywać specjalne protokoły sanitarne, których przestrzeganie będzie kontrolowane przez lokalne służby. 

Theoharris zapewnił, że nie będzie żadnej dyskryminacji osób niezaszczepionych na COVID-19. Jest to też niejako reakcja na zapowiadane od dawna unijne "paszporty covidowe" (mają zostać wprowadzone do 25 czerwca), które ułatwiać swobodne i bezpieczne podróżowanie.

Minister zapowiedział też, że do 14 maja greckie władze będą stopniowo znosić obowiązujące obostrzenia. Najpierw ponownie otwarte zostaną sklepy, a potem przyjdzie czas na restauracje  (sklepy i restauracje są jeszcze zamknięte). Na razie nie można nawet podróżować między regionami.

– Ludzie potrzebują urlopu, by odzyskać równowagę – podsumował w wywiadzie dla "DW" Harry Theoharris.  

Źródło: Rp.pl, Dw.com