Zamknij

Grecja znosi wszystkie restrykcje wjazdowe. Duże zmiany dla turystów od 2 maja

26.04.2022 13:25

Grecja jest kolejnym europejskim krajem, który decyduje się na zniesienie obowiązujących restrykcji wjazdowych wprowadzonych w ramach walki z Covid-19. Już od 2 maja turyści przyjeżdżający tu na wakacje nie będę musieli przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu ani wykonywać  testu na obecność koronawirusa. Grecja otwiera się bez ograniczeń na wszystkich podróżujących.

Grecja - Ateny
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

Grecja ogłasza kolejne zmiany w polityce covidowej. W połowie marca zniesiono obowiązek wypełniania przez podróżnych wjeżdżających do Grecji formularza lokalizacyjnego (PLF). W połowie kwietnia greckie władze kraju ogłosiły, że od 1 maja do 31 sierpnia 2022 nie będzie już trzeba przedstawiać certyfikatów covidowych, żeby wejść do lokali na świeżym powietrzu oraz w pomieszczeniach zamkniętych, np. do barów, restauracji czy kawiarni.

Zapowiadano jednocześnie, że paszporty covidowe zostaną zniesione również przy wjeździe, ale nie były to wówczas pewne informacje. Teraz okazuje się, że podróże do Grecji rzeczywiście będę odbywały się bez żadnych ograniczeń – informuje portal schengenvisainfo.com.

Grecja od 2 maja znosi restrykcje wjazdowe

Grecki minister zdrowia Thanos Plevris poinformował, że od 2 maja zostają zniesione wszystkie ograniczenia dla podróżujących – zarówno dla tych zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Jak wyjaśniono, decyzja ta została podjęła w obliczu coraz niższych wskaźników dotyczących nowych zachorowań na Covid-19.

Przypomnijmy, że obecnie osoby niezaszczepione muszą wykonywać przed wylotem test na obecność Covid-19.

Szef resortu zdrowia Grecji podkreślił, że obostrzenia wjazdowe nie zostaną całkowicie zniesione, ale tymczasowo zawieszone do 31 sierpnia 2022 roku. Sytuacja epidemiczna w tym kraju zostanie ponownie oceniona w sierpniu i wtedy zapadnie decyzja, czy przedłużyć złagodzone restrykcje, czy też przywrócić wcześniej obowiązujące przepisy.

Jednocześnie Thanos Plevris zapowiedział, że od 1 czerwca nie będzie już obowiązkowe noszenie masek w pomieszczeniach zamkniętych

Grecja chce złagodzić obostrzenia covidowe jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego, który zapowiada się bardzo optymistycznie dla branży turystycznej. Władze przewidują się, że dochody z turystyki osiągną 80 proc. z rekordowego 2019 roku. Grecję odwiedziło wówczas ponad 33 miliony zagranicznych gości.

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje 2022: dokąd wjedziemy bez szczepienia i testu? Te kraje zniosły restrykcje [LISTA]

Źródło: schengenvisainfo.com, Greek Reporter

loader