Zamknij

150 euro i darmowy internet. Tak władze Grecji namawiają młodych do szczepień

30.06.2021 09:38
Plaża Grecja - turyści
fot. Ed Rhodes/robertharding/East News

Bon o wartości 150 euro oraz darmowy internet przez miesiąc – takie "nagrody" mają otrzymać młodzi mieszkańcy Grecji w zamian za zaszczepienie się przeciw Covid-19. W ten niecodzienny sposób greckie władze chcą przyspieszyć akcję szczepień na początku wakacji 2021. 

Grecja stopniowo łagodzi obostrzenia w miarę spadku liczby zakażeń, ale rosną obawy o rozprzestrzenianie się nowego, bardziej groźnego wariantu Delta. Właśnie dlatego tamtejsze władze szukają sposobu, aby namówić młodych ludzi do szczepienia. 

Grecja zachęca młodych do szczepień przeciw Covid-19

Jak zapowiedział premier Kyriakos Mitsotaki, blisko 940 tys. młodych Greków, którzy się zaszczepili lub zaszczepią przeciw COVID-19 co najmniej jedną dawką, będzie mogło otrzymać do końca roku bon o wartości 150 euro (równowartość 675 złotych). Oprócz bonów młodzież dostanie także darmowy dostęp do internetu przez cały sierpień. 

– To dług wobec młodych i dowód wdzięczności – tłumaczył na spotkaniu ministerialnym szef rządu.

Nowa akcja ma być skierowana do osób w wieku 18-25 lat. Młodzi Grecy będą mogli wydać otrzymane premie finansowe na wakacje oraz wydarzenia kulturalne od 15 lipca.

Rząd Grecji liczy, że takie działania pomogą przyspieszyć akcję szczepień na początku sezonu wakacyjnego. 

Koronawirus w Grecji

W Grecji z powodu spadającej liczby zakażeń od zeszłego tygodnia nie trzeba nosić masek na zewnątrz. Od 28 czerwca osoby w pełni zaszczepione mogą korzystać z siłowni i wychodzić do pracy bez potrzeby testowania się na obecność Covid-19.

Według rządowych danych obecnie w pełni zaszczepionych jest około jedna trzecia z 11 milionów obywateli. Rząd niepokoi się nie tylko niesatysfakcjonującym odsetkiem zaszczepionych, ale też wzrostem zakażeń wariantu Delta.

Od początku pandemii w Grecji zakażenie koronawirusem potwierdzono u 421 266 osób, z których 12 682 zmarły.