Zamknij

Grecka wyspa szuka mieszkańców. Władze zapłacą tym, którzy się na nią przeprowadzą

Nina Czochara
04.07.2019 10:26
Grecka Andikitira
fot. Shutterstock

Władze Grecji poszukują chętnych, którzy chcieliby zamieszkać na niewielkiej wyspie Andikitira. Obecnie żyje tu zaledwie 30 mieszkańców. Rząd zaniepokojony obecną sytuacją, wymyślił sposób, aby przyciągnąć nowe osoby.

Andikitira położona jest w archipelagu Wysp Jońskich, między Kretą a Kithirą, ok. 45 minut samolotem z Aten. Wyspa ma jedynie 24 km2, co czyni ją niezwykle kameralną i urokliwą. Miejsce to zadziwia szmaragdową wodą, dzikimi plażami i przyjemnym klimatem. Obecnie żyje tu zaledwie 30 mieszkańców, choć na początku XX wieku było ich około 300. Spadek populacji zmartwił lokalne władze, które postanowiły coś zmienić. 

Andikitira oferuje ponad 2 tys. miesięcznie

Zachętą do zamieszkania na wyspie Andikitirę ma być specjalny dodatek finansowy. Greckie władze będą co miesiąc płacić nowym mieszkańcom 500 euro, czyli ok. 2150 zł i mają też zapewnić mieszkanie. Lokalnym urzędnikom zależy przede wszystkim na tym, aby ofertę rozpatrywały wielodzietne rodziny. 

Program dopłat "500 euro dla nowych mieszkańców wyspy" sponsoruje Grecki Kościół Prawosławny, który zobligował się do tego, żeby finansować projekt przez pierwsze 3 lata. Potrzebni są też ludzie, którzy pomogą rozwinąć turystykę poprzez budowę hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych itp. Wnioski pierwszych kilku rodzin, chcących się przeprowadzić na Andikitirę, zostały już zatwierdzone. Władze zapewniają, że można wcześniej spróbować mieszkania "na próbę".

 

Na razie wyspa jest prawie niezamieszkana i przez to też często staje się celem wycieczek turystów, którzy szukają egzotyki i dziewiczych krajobrazów w Europie. Dlaczego tak mało osób żyje na tym niewielkim skrawku ziemi? Większość młodszych mieszkańców opuszcza Andikitirę na rzecz miast w kontynentalnej części Grecji czy bardziej rozwiniętych wysp, które dają większe możliwości, chociażby pod kątem zarobkowym. Obecnie znajduje się tu tylko jeden hostel dla gości.

ZOBACZ TAKŻE:

• Domy za 1 euro. Nietypowe ogłoszenia w 15 miejscowościach

• Zaskakujący konkurs we francuskiej wiosce. Nawet 2 tys. euro za rozszyfrowanie napisu na skale

Źródło: The Sun

___

RadioZET.pl/NC