Zamknij

Habub dotarł do Teksasu. Niebo zmieniło kolor na pomarańczowy i ograniczona została widoczność

25.03.2021 09:11
Burza piaskowa
fot. Shutterstock

W jednej części stanu rozszalała się charakterystyczna dla tego regionu burza piaskowa. Habub, bo tak się nazywa, sprawił, że niebo zmieniło kolor na pomarańczowy, a widoczność znacznie spadła. W dodatku w trakcie zjawiska wiało z prędkością ponad 100 km/h.

W ostatnich dniach w jednym z regionów Teksasu doszło do niezwykłego zdarzenia. Nad Lubbock nadciągnął habub. Jak podaje portal TVN Meteo, ta specyficzna burza piaskowa może przybierać ogromne rozmiary - sięgać setek metrów wysokości i rozpościerać się na 100 km szerokości.

Wraz z nadejściem zjawiska w mieście zapanowały ciemności. Niebo zmieniło kolor na pomarańczowy, a widoczność znacznie spadła. Do sieci trafiły nagrania, które ukazują, jak to wyglądało.

Habub dotarł do Teksasu. Niebo zmieniło kolor na pomarańczowy

Miasto Lubbock położone jest w północno-zachodniej części stanu Teksach. I to właśnie przez ten region w ostatnim czasie przetoczyła się burza piaskowa, która nazywana jest mianem habub. Związana jest ona najczęściej z prądem zstępującym w burzach atmosferycznych. Występuje na obszarach pustyń, m.in. na Półwyspie Arabskim i środkowych stanach USA, np. w Arizonie i Kolorado. I choć nie jest niczym nadzwyczajnym, jej pojawienie się zawsze robi wrażenie.

Burza piaskowa utworzyła się w Teksasie w poniedziałek. Najpierw w okolicach Lubbock pojawiły się gęste chmury pyłu, które znacznie ograniczyły widoczność. Wiatr o prędkości ponad 100 km/h przywiał je nad miasto i sprawił, że niebo nad nim zmieniło barwę na pomarańczową.

Warto dodać, że zjawisku towarzyszył też grad, który w połączeniu z niemal całkowitym zaciemnieniem utrudnił życie mieszkańcom i osobom kierującym pojazdy. TVN Meteo podaje też, że zwykle habuby można zobaczyć latem - w lipcu i sierpniu. W marcu są bardzo rzadko spotykane.

Źródło: TVN Meteo