Zamknij

Hiszpania 2021. Jakie obostrzenia obowiązują i czy konieczny jest paszport covidowy?

07.10.2021
Aktualizacja: 03.11.2021 16:04

Hiszpania jest popularnym kierunkiem wakacyjnym wśród europejskich turystów, również z Polski. Nawet poza sezonem wakacyjnym wiele osób planuje urlop w tym niezwykłym kraju. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiczną i obowiązującymi obostrzeniami pandemicznymi. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą przy planowaniu podróży do Hiszpanii. 

Costa del Sol
fot. Fotolia

Hiszpania była jednym z europejskich krajów, które Covid-19 dotknął bardzo mocno. Od początku pandemii w tym popularnym turystycznie państwie odnotowano ponad 4,9 mln przypadków zakażeń i ponad 86 tys. zgonów.

W zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Hiszpanii, jak również w krajach, z których przyjeżdżają turyści, zmieniają się przepisy wjazdowe. Jakie restrykcje obowiązują obecnie podróżujących z Polski? 

Hiszpania. Wjazd tylko z certyfikatem covidowym

Hiszpania w ostatnim czasie umieściła Polskę na liście regionów ryzyka, a co za tym idzie – zmieniły się zasady wjazdu. Od 27 września turyści z Polski przy wjeździe do Hiszpanii zobowiązani są do przedstawienia jednego z następujących dokumentów:

  • zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19,
  • zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa,
  • zaświadczeniu o przechorowaniu COVID-19.

Warto przy tym podkreślić, że od przyjęcia szczepionki musi minąć co najmniej 14 dni. W przypadku negatywnego wyniku testu, musi on zostać wykonany w ciągu 72 godzin przed przylotem do Hiszpanii (test PCR) lub 48 godzin przed przekroczeniem granicy (test antygenowy). 

Z kolei tzw. ozdrowieńcy muszą okazać zaświadczenie o przebyciu choroby, które wydane zostało przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu. Tego typu dokumenty tracą ważność dokładnie po 180 dniach od otrzymania wspomnianego wyniku.

Obostrzenia w Hiszpanii. O czym warto wiedzieć?

Hiszpania od 9 maja zniosła obowiązujący od 25 października 2020 roku stan wyjątkowy. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy mogą znów swobodnie się przemieszczać. Zniesiona została też godzina policyjna. 

Na terytorium całego kraju obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej w przestrzeni publicznej zamkniętej, w przestrzeni publicznej otwartej (jeśli nie ma możliwości zachowanie 1,5-metrowego dystansu) oraz w środkach transportu lotniczego, kolejowego czy autobusowego (dotyczy także podróżujących pojazdami przeznaczonymi do przewozu do 9 osób, jeśli osoby te nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym). Zakrywanie nosa i ust nie jest obowiązkowe w czasie wypoczynku na plaży czy kąpieli w morzu - maseczki trzeba jednak zakładać w czasie przemieszczania się po terenie plaży.

Zwolnione z obowiązku noszenia maseczki ochronnej są m.in. dzieci do 6 roku życia, osoby posiadające schorzenia układu oddechowego czy osoby z niepełnosprawnością. Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki ochronnej grozi mandat w wysokości do 100 euro.

Warto podkreślić, że w każdym z 17 hiszpańskich regionów autonomicznych obowiązują trochę inne zasady i ograniczenia. Dla przykładu w Madrycie bary i restauracje mogą funkcjonować w godz. od 6.00 do 24.00. Przy stolikach wewnątrz lokali gastronomicznych może zasiadać do 4 osób, na zewnątrz – do 6 osób. Dla porównania – w Andaluzji limit ten wynosi 8 osób wewnątrz i 10 na zewnątrz. Nadal nie można korzystać z miejsc przy barze.

ZOBACZ TAKŻE: Włochy: obostrzenia i zasady wjazdu. O czym warto pamiętać przed podróżą?

Hiszpania: formularz podróży i kod QR

Wszyscy pasażerowie są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (jest dostępny na stronie www.spth.gob.es). Należy w nim podać m.in. dane osobowe, nr lotu, adres hotelu, w którym się zatrzymujemy, kontakt w nagłych przypadkach oraz dane współtowarzyszy podróży. 

Po uzupełnieniu formularza na wskazany przez nas adres mailowy otrzymamy wiadomość z unikalnym kodem QR, który w wersji elektronicznej należy okazać na granicy. Każdy podróżujący musi posiadać własny kod QR – dotyczy to również dzieci. 

Formularz trzeba wypełnić co najmniej 48 godzin przed wjazdem, a w przypadku podróży samolotem – co najmniej 24 godziny przed odprawą. Przed wylotem należy również uzupełnić i wydrukować oświadczenie o stanie zdrowia.

Źródło: gov.pl