Zamknij

Hiszpania zmienia zasady wjazdu. Zwalnia Polaków z konieczności okazania testu na COVID-19

12.07.2021 15:05
Hiszpania. Wakacje 2021 dla wszystkich Polaków bez testu na COVID-19
fot. SHUTTERSTOCK

Na taką wiadomość czekali wszyscy, którzy planują spędzić wakacyjny urlop w gorącej Hiszpanii - Polska od poniedziałku nie znajduje się na liście krajów ryzyka. Oznacza to, że wszyscy mieszkańcy Polski, także niezaszczepieni, mogą podróżować do Hiszpanii bez konieczności wykonywania testu na COVID-19.

Choć zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o tym, że w Hiszpanii liczba zakażeń wróciła do poziomu skrajnego ryzyka epidemicznego, to minister zdrowia Carolina Darias podczas specjalnej konferencji prasowej wykluczyła, aby w najbliższym czasie kierowany przez nią resort miał wprowadzić surowe restrykcje sanitarne, w tym nocną godzinę policyjną. Hiszpania zatem cały czas otwarta jest dla turystów, a teraz przyjazd z Polski będzie jeszcze łatwiejszy.

Hiszpania. Wakacje 2021 dla wszystkich Polaków bez testu na COVID-19

12 lipca na oficjalnej stronie internetowej hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia zaktualizowano listę krajów ryzyka - od poniedziałku Polska przestała się na niej znajdować. Oznacza to, że wszyscy mieszkańcy naszego kraju, także niezaszczepieni, mogą podróżować do Hiszpanii bez konieczności przedstawiania negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa. Przed wyjazdem trzeba tylko wypełnić formularz sanitarny SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH.

Zaktualizowana lista krajów ryzyka obowiązuje do niedzieli 18 lipca do godziny 23:59. Bardzo możliwe, że jeśli sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie pogorszy się, mieszkańcy naszego kraju także po tym terminie będą zwolnieni z testu na COVID-19.

Przypomnijmy, że od 7 czerwca, podróżujący do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka, zobowiązani są do przedstawienia wraz z wypełnionym formularzem sanitarnym jednego z następujących dokumentów:

  • zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19 (musi minąć 14 dni od przyjęcia pełnego szczepienia preparatem),
  • zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa (wydane w czasie 48 godzin przed przylotem do Hiszpanii),
  • zaświadczenia o przebyciu choroby.

Zaświadczenia należy przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. W przypadku braku możliwości uzyskania dokumentu w jednej w tych wersji językowych, oryginalne zaświadczenie należy przedstawić z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański.

Dzieci poniżej 12. roku życia nie muszą przedstawiać żadnego z powyższych zaświadczeń, są jednak zobowiązane do posiadania wypełnionego formularza sanitarnego.

RadioZET.pl/gov.pl/mscbs.gob.es/Wakacyjnipiraci.pl