Zamknij

Hiszpania nie wyklucza wprowadzenia izolacji społecznej. Powodem nowy wariant koronawirusa

01.12.2021 13:43
Hiszpania nie wyklucza wprowadzenia izolacji społecznej. Powodem nowy wariant koronawirusa
fot. SHUTTERSTOCK

We wtorek minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias ogłosiła możliwość wprowadzenia przymusowej izolacji społecznej. Dodała, że taka decyzja może zostać podjęta w sytuacji wzrostu liczby przypadków zakażeń nowym wariantem koronawirusa.

Nowy wariant koronawirusa został wykryty 11 listopada w Botswanie. W ubiegłym tygodniu natomiast odnotowano pierwsze przypadki infekcji Omikronem w Europie. Zakażenia nim zidentyfikowano m.in. we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Belgii, Danii czy Holandii. 

W poniedziałek natomiast nowy wariant został zanotowany przez służby medyczne Hiszpanii. Do wtorkowego wieczora potwierdzono łącznie cztery infekcje Omikronem. W związku z tym głos w sprawie postanowiła zabrać minister zdrowia Carolina Darias. Szefowa resortu ogłosiła możliwość wprowadzenia przymusowej izolacji społecznej w obronie przed nowym wariantem.

Hiszpania nie wyklucza wprowadzenia izolacji społecznej. Powodem nowy wariant Omikron

Minister zdrowia na antenie radia Cadena Ser poinformowała, że hiszpańskie służby sanitarne mogą podjąć taką decyzję w sytuacji nasilenia się przypadków zakażeń Omikronem. Jednocześnie dodała, że wprowadzenie izolacji społecznej będzie "ostatecznością". Warto w tym miejscu wspomnieć, że naukowcy podkreślają, że na razie nie wiadomo, czy Omikron jest bardziej niebezpieczny niż inne warianty.

Zobacz także:  Popularny wakacyjny kraj zamyka się na turystów. Na razie nie będzie można się tu udać przez 14 dni

Według Darias ewentualnego podjęcia takiej decyzji można byłoby spodziewać się dopiero po zakończeniu świąt Bożego Narodzenia.

W pierwszej kolejności musimy szczepić i podejmować działania prewencyjne - podkreśliła minister.

Szefowa resortu zdrowia dodała, że Hiszpania jest nie tylko w światowej czołówce państw pod względem liczby zaszczepionych osób, ale również dawek preparatów przeciwko COVID-19 przekazanych innym krajom.

Przypomnijmy, że w 47-milionowej Hiszpanii w pełni zaszczepionych jest 89,3 proc. osób. Sukcesywnie rośnie także liczba zaszczepionych trzecią dawką. Dotychczas przyjęło ją ponad 5 mln obywateli.

Zobacz także:  To najbardziej restrykcyjne zasady dla podróżujących. Nawet 56 dni kwarantanny po przylocie

RadioZET.pl/PAP(Marcin Zatyka)