Zamknij

Hiszpania przedłuża restrykcje wjazdowe. Do kiedy będą obowiązywać?

17.05.2022 10:58
Hiszpania przedłuża restrykcje wjazdowe. Do kiedy będą obowiązywać?
fot. SHUTTERSTOCK

Władze Hiszpanii ogłosiły, że utrzymują wszystkie dotychczasowe obostrzenia nałożone na podróżujących w związku z pandemią koronawirusa. Restrykcje zostały przedłużone o kolejny miesiąc.

W ostatnim czasie coraz więcej krajów na świecie łagodzi lub całkowicie znosi restrykcje wjazdowe wprowadzone po wybuchu pandemii koronawirusa. Na taki krok zdecydowały się już m.in. takie państwa jak Czechy, Albania, Norwegia, Serba, a z dalszych kierunków na przykład Wietnam, który 15 maja zlikwidował wszystkie obostrzenia nałożone na podróżujących. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w Hiszpanii. Tamtejszy rząd postanowił ponownie przedłużyć restrykcje wjazdowe.

Hiszpania przedłuża restrykcje wjazdowe. Do kiedy będą obowiązywać?

W piątek 13 maja ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii ogłosiło, że dotychczasowe restrykcje wjazdowe zostaną utrzymane. Obostrzenia zostały przedłużone o kolejny miesiąc i będą obowiązywać przynajmniej do 15 czerwca. Bardzo możliwe, że po tym terminie zostaną poluzowane lub całkowicie zniesione. 

"Rozporządzenie wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych przedłuża wszystkie obecne ograniczenia na zewnętrznych granicach lądowych, morskich i powietrznych Hiszpanii zgodnie z zaleceniami Rady Unii Europejskiej w związku z kryzysem zdrowotnym wywołanym przez COVID-19 do godziny 24: 00 godz. 15 czerwca 2022 r. i zastępuje obecne, która wygasa w niedzielę 15 maja" - brzmi oświadczenie władz.

Zobacz także: Koniec tanich lotów? Ryanair ostrzega przed podwyżkami cen biletów na wakacje

Oznacza to, że nadal podróżni, którzy chcą polecieć do Hiszpanii, muszą spełnić określone wymagania. Turyści m.in. z Polski powyżej 12 lat zobowiązani są do okazania Unijnego Certyfikatu Covidowego, który potwierdza przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Mogą również przedstawić zaświadczenie o przejściu infekcji - tego typu dokument traci ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu.

Z kolei osoby niezaszczepione oraz ci, którzy nie chorowali na COVID-19, podczas przekraczania granicy muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Honorowany jest zarówno test wykonany techniką NAAT, np. PCR (w tym wypadku badaniu trzeba poddać się w ciągu 72 godzin przed przylotem do Hiszpanii), jak i antygenowy.

Jak podaje portal schengenvisainfo.com, dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że w ciągu ostatnich siedmiu dni (licząc od 13 maja) w kraju odnotowano 65 897 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z kolei, jeżeli chodzi o wskaźniki szczepień, to do 12 maja Hiszpania podała łącznie 101 399 274 dawki szczepionki. Oznacza to, że ponad 85 proc. populacji ukończyło szczepienie podstawowe, a 63,4 proc. otrzymało dodatkową dawkę peparatu.

Najbardziej kolorowe miasta świata
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock, na zdj. Valparaiso w Chile

RadioZET.pl/gov.pl/schengenvisainfo.com