Zamknij

Hiszpania zaostrza zasady wjazdu dla Polaków. Zmiany od 27 września

27.09.2021 13:57

Hiszpania umieściła Polskę na liście regionów ryzyka, a co za tym idzie - zmieniły się zasady wjazdu do kraju. Od poniedziałku turyści przy przekraczaniu granicy muszą udowodnić, że są zaszczepieni, mają negatywny wynik testu na COVID-19 lub są tzw. ozdrowieńcami.

Hiszpania zaostrza zasady wjazdu dla Polaków. Co się zmieniło?
fot. SHUTTERSTOCK

Do tej pory Hiszpania była jednym z niewielu państw, do których Polacy mogli wjechać bez żadnych restrykcji. Teraz to się jednak zmieniło. W poniedziałek nasz kraj, w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, został umieszczony na tamtejszej liście regionów ryzyka.

Hiszpania zaostrza zasady wjazdu dla Polaków. Co się zmieniło?

Od 27 września turyści z Polski przy wjeździe do Hiszpanii zobowiązani są do przedstawienia jednego z następujących dokumentów:

  • zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19,
  • zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa,
  • zaświadczeniu o przebyciu COVID-19.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że od przyjęcia szczepionki musi minąć co najmniej 14 dni. Jeśli chodzi natomiast o negatywny wynik testu, to musi on zostać wykonany w ciągu 72 godzin przed przylotem do Hiszpanii (test PCR) lub 48 godzin przed przekroczeniem granicy (test antygenowy). 

Z kolei "ozdrowieńcy" muszą okazać zaświadczenie o przebyciu choroby, które wydane zostało przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu. Tego typu dokumenty tracą ważność dokładnie po 180 dniach od otrzymania wspomnianego wyniku.

Nadal wszyscy podróżni muszą także wypełnić formularz sanitarny dostępny na stronie: spth.gob.es.

Hiszpańska lista regionów ryzyka aktualizowana jest co 7 dni. Oznacza to, że zaostrzone restrykcje dla Polaków na razie będą obowiązywały jedynie do 3 października. Jeśli jednak sytuacja epidemiczna w naszym kraju nie ulegnie poprawie, prawdopodobnie Polska na początku następnego tygodnia ponownie zostanie umieszczona na liście regionów ryzyka.

loader

RadioZET.pl/gov.pl