Zamknij

Ekstremalne upały w Hiszpanii. Wstrzymano ruch pociągów i zamknięto autostradę

21.07.2022 10:14

Po krótkiej przerwie do Hiszpanii powróciła fala ekstremalnych upałów. W niemal połowie kraju obowiązuje alert pogodowy. W środę w Andaluzji na południu kraju temperatura oscylowała wokół 40 st. C., w Kordobie – ok. 42 st. Z powodu pożarów wstrzymano ruch na autostradzie łączącej Madryt z Barceloną, nie kursują również pociągi regionalne między Madrytem a Saragossą. 

Upały i pożary w Hiszpanii
fot. Miguel Riopa/AFP/East News

Europa w ostatnim czasie zmaga się z falą upałów. We wtorek na Wyspach Brytyjskich zaobserwowano po raz pierwszy w historii pomiarów ponad 40 stopni Celsjusza. Również do Polski dociera gorące, zwrotnikowe powietrze. Ostrzeżenia przed upałem wydane przez IMGW obowiązują niemal w całym kraju.

Ekstremalnie wysokie temperatury powróciły również do Hiszpanii, powodując liczne utrudnienia i kolejne ofiary śmiertelne.

Hiszpania. Pomarańczowe i żółte alerty pogodowe

W pięciu południowych prowincjach Hiszpanii obowiązuje pomarańczowy alert ostrzegający przed temperaturami powyżej 40 st. Najcieplej ma być na w Andaluzji i Kordobie (nawet 42 st. Celsjusza). W kolejnych 19 z ogółem 50 hiszpańskich prowincji wprowadzono alert żółty, ostrzegający przed temperaturą od 36 do 39 st.

Upały przyczyniły się do licznych pożarów w całym kraju. Do tej pory ogień strawił co najmniej 60 tys. ha lasów i łąk, w tym 20 tys. ha w Galicji na północnym zachodzie kraju oraz ponad 20 tys. w Kastylii i Leonie na północy — poinformował rząd w Madrycie, powołując się na wstępne dane.

W poniedziałek nowy pożar wybuchł w rejonie miejscowości Ateca w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii, w którym do tej pory spłonęło 5600 ha lasów i łąk. Ewakuowano mieszkańców pięciu gmin, w tym dom spokojnej starości.

Wstrzymany ruch pociągów i zamknięta autostrada

Z powodu szalejącego żywiołu wstrzymano ruch na autostradzie A-2 łączącej Madryt z Barceloną, nie kursują również pociągi regionalne między Madrytem a Saragossą.

Wiatry o sile powyżej 50 km/godz. przeniosły ogień w kierunku miejscowości Moros, której mieszkańców ewakuowano. Regionalne władze zwróciły się o pomoc w walce z pożarem do wojskowej jednostki ratunkowej.

Upały przyczyniają się niestety również do coraz większej liczby zgonów w Hiszpanii.  Przez tydzień, od 10 do 17 lipca, stwierdzono 679 ofiar śmiertelnych z powodu wysokich temperatur.

Źródło: PAP (Grażyna Opińska)

loader