Zamknij

Rekiny na wybrzeżu w Hiszpanii. Zamknięto pięć popularnych plaż

18.07.2022 15:28

Pięć plaż w prowincji Barcelona, na północnym zachodzie Hiszpanii, zostało zamkniętych tymczasowo po pojawieniu się rekinów – informują w poniedziałek hiszpańskie media. Wskazują, że obecność tych drapieżników w wodach śródziemnomorskich jest niespodziewana. Eksperci podają z kolei, że obecność rekinów w Morzu Śródziemnym z roku na rok może być coraz powszechniejsza. 

Zamknięte plaże
fot. AP/Associated Press/East News

W ostatnim czasie rekiny coraz częściej pojawiają się u wybrzeży popularnych turystycznie plaż. Na początku lipca drapieżnik zaatakował dwie turystki w egipskim kurorcie Hurghada. Kobiety niestety nie przeżyły starcia z niebezpiecznym zwierzęciem. Rekina zaobserwowano również w tureckiej miejscowości Marmaris

W ostatnim tygodniu drapieżniki pojawiły się również na hiszpańskim wybrzeżu. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo wypoczywającym, lokalne władze podjęły decyzję o zamknięciu pięciu plaż. 

Pięć plaż w prowincji Barcelona zamkniętych z powodu rekinów

Jak przekazały hiszpańskie media, pięć plaż w prowincji Barcelona w Hiszpanii zostało zamkniętych tymczasowo po pojawieniu się rekinów. Podkreślono przy tym, że obecność tych zwierząt w wodach śródziemnomorskich jest dość zaskakująca.

Z nagrania opublikowanego w sieci wynika, że zaobserwowany u wybrzeży hiszpańskiej prowincji rekin to ostronos atlantycki. Zwierzę to uznawane jest za jedne z najszybszych wśród rekinów.

Katalońska rozgłośnia RAC1 przypomina, że w akwenie Morza Śródziemnego rekin tego gatunku widziany był ostatnio przed ponad dekadą. Tymczasem w ubiegłym tygodniu u brzegów prowincji Barcelona zaobserwowano jego trzy okazy.

W związku z tym, że rekiny przy barcelońskich plażach widzieli wypoczywający tam turyści z Rumunii w poniedziałek bukareszteńska telewizja Digi24 przeprowadziła rozmowy z biologami na temat zaobserwowanego u hiszpańskich brzegów fenomenu.

Cytowany przez stację biolog Adrian Bilba uważa, że obecność rekinów będzie z roku na rok coraz powszechniejsza w rejonie Morza Śródziemnego w związku z poszukiwaniem przez te zwierzęta nowych miejsc żerowania. Dodał, że intensywna obecność człowieka na oceanach sprawiła, że aktywność ludzka "nie odstrasza już rekiny, a raczej je ciekawi".

Od 2020 roku większą obecność rekinów potwierdzają też biolodzy z Portugalii. Zwierzęta te widziane były szczególnie u południowych wybrzeży tego kraju.

loader