Zamknij

Śnieżyce w Hiszpanii. Setki nieprzejezdnych dróg, paraliż miast [WIDEO]

07.12.2021 12:07
Śnieżyce w Hiszpanii
fot. AP/Associated Press/East News

Hiszpania zmaga się atakiem zimy. Utrzymujące się od weekendu śnieżyce doprowadziły do zablokowania ponad 100 dróg, głównie w północnej części tego kraju. Na dwóch trasach uwięzionych zostało około 30 pojazdów. Teraz mieszkańcy Hiszpanii muszą zmagać się ze skutkami gwałtownego załamania pogody. 

Zima w ostatnim czasie zaatakowała kilka europejskich państw. Skutki potężnych śnieżyc i spadku temperatury odczuwa między innymi Hiszpania. Meteorolodzy, a także lokalne władze już wcześniej ostrzegały mieszkańców przed złymi warunkami pogodowymi. Intensywne opady śniegu i porywisty wiatr stwarzają bardzo niebezpieczne warunki na drogach.

Pod koniec listopada burze śnieżne doprowadziły do dwóch śmiertelnych wypadków drogowych we wspólnocie autonomicznej Asturii na północy Hiszpanii. Warunki w kraju są wciąż trudne, a wiele dróg jest nadal nieprzejezdnych.

Śnieżyce w Hiszpanii. Setki nieprzejezdnych dróg

Z powodu intensywnych opadów śniegu w wielu regionach Hiszpanii doszło do paraliżu komunikacyjnego i zablokowania wielu dróg.  Jak podała tamtejsza obrona cywilna, do początku tego tygodnia (6 grudnia) udało się udrożnić dwie drogi w Katalonii, na północnym wschodzie. Właśnie tam, w okolicach miejscowości Toses oraz Castellar de n'Hug, z powodu trudnych warunków po śnieżycach uwięzione zostały samochody. 

Ponad 70 dróg jest nadal nieprzejezdnych w Katalonii, Aragonii, Kraju Basków oraz w regionie Nawarry. Niebezpieczne warunki na drogach panują również we wspólnotach autonomicznych Kastylii i Leonu, a także w Kantabrii oraz Asturii.

Według szacunków Generalnej Dyrekcji Ruchu Drogowego (DGT) nieprzejezdnych jest łącznie w Hiszpanii ponad 170 km dróg. Na większości z nich utrzymuje się śnieg lub gołoledź. Warunki są niezwykle niebezpieczne. Mieszkańcy muszą teraz zmagać się z trudnymi warunkami wywołanymi atakiem zimy. 

Rano w poniedziałek w kilku miejscowościach prowincji Leon, w północno-zachodniej Hiszpanii, występowały awarie sieci energetycznych, do których doszło wskutek wichur.

Źródło: PAP (Marcin Zatyka), TVN Meteo