Zamknij

Turyści zostawili siedem ton śmieci na plażach. Wielkie sprzątanie po wakacjach

03.10.2022 10:49

Po tegorocznym sezonie wakacyjnym na plażach Hiszpanii zalegały stosy śmieci. We wrześniu w 279 miejscach hiszpańskiego wybrzeża przeprowadzono akcję czyszczenia. Łącznie pozbyto się 7 ton odpadów – podała platforma organizacji ekologicznych Proyecto Libera. Winę za tak dużo zanieczyszczeń na plażach ponoszą również turyści, którzy w tym roku tłumnie spędzali wakacje w Hiszpanii. 

Śmieci na plażach Hiszpanii
fot. Shutterstock

W opublikowanym komunikacie autorzy akcji sprzątania plaż sprecyzowali, że w tym roku w akcji wzięło udział około 6000 osób, czyli o 1500 więcej w porównaniu do ubiegłorocznej edycji. Po długim okresie ograniczeń z powodu Covid-19 w tym sezonie wakacyjnym mocno wzrosła liczba turystów szukających wypoczynku na słonecznym wybrzeżu Hiszpanii. I chociaż to dobra wiadomość dla branży turystycznej, która może odrobić ogromne starty wynikające z wcześniejszych restrykcji, to jednak niekoniecznie dla środowiska. Większa liczba zagranicznych gości oznacza większą ilość śmieci pozostawionych na plażach. 

Zebrano kilka ton śmieci z plaż Hiszpanii

Okazuje się, jak podała platforma organizacji ekologicznych Proyecto Libera, że przeprowadzona we wrześniu w 279 miejscach wybrzeża Hiszpanii akcja czyszczenia plaż pomogła pozbyć się z nich 7 ton odpadów. Najczęściej zalegającym śmieciem jest niedopałek papierosa. Wielu wolontariuszy, aktywistów ekologicznych i pasjonatów przyrody również w październiku zbiera śmieci pozostawione tam podczas kończącego się sezonu.

Jak tłumaczy Gines Desiderio Navarro z rady miejskiej w Aguilas, na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, w akcji biorą również udział samorządowcy. On sam jest tego przykładem, uczestnicząc co roku w akcji sprzątania plaż w tym popularnym wśród turystów regionie kraju.

Urzędnik wskazał, że organizowana pod koniec września w Hiszpanii akcja Proyecto Libera "doprowadziła do efektu synergii" i współpracy wielu różnych środowisk na rzecz nadmorskiej przyrody.

– W tegorocznej edycji brało udział wiele osób, nie tylko tych zamieszkałych na terenie naszego miasta, ale również przyjezdnych – wyjaśnił Navarro, dodając, że w tym roku na “czyszczenie” plaży w rejonie Aguilas werbowały wolontariuszy zarówno organizacje pozarządowe, głównie ekologiczne, jak też szkoły i uczelnie wyższe.

Blisko 40-letni Carlos z gminy Ayamonte, na południowym zachodzie Hiszpanii, pasjonat przyrody, zauważa, że akcje sprzątania wybrzeży są "w interesie gmin i samych mieszkańców nadmorskich miejscowości".

– Turystyka stymuluje napływ gości nie tylko do hoteli w kurortach, ale również do nadmorskich miejscowości, których lokalna ekonomia opiera się na przyjmowaniu wczasowiczów. Czystość plaży pomaga zatem przyciągnąć urlopowiczów i stymulować miejscową gospodarkę. Korzysta na tym wielu ludzi – powiedział PAP Andaluzyjczyk, częsty bywalec plaży Isla Canela.

Wskazał, że w Andaluzji sukcesywnie przybywa zagranicznych turystów, a liczba gości w hotelach rośnie do poziomu sprzed pandemii koronawirusa. Opinię tą potwierdzają najnowsze dane Narodowego Instytutu Statystyki (INE) w Madrycie, zgodnie z którymi liczba noclegów w hiszpańskich hotelach powróciła w sierpniu 2022 r. do liczb sprzed Covid-19.

Hiszpania. Duży napływ turystów

Według rządowej agendy w sierpniu br. w hotelach na terenie Hiszpanii zarezerwowano łącznie 46,2 mln noclegów, czyli niemal tyle samo co w sierpniu 2019 r., ostatnim roku przed nadejściem pandemii koronawirusa.

Podczas tegorocznego sierpnia w całej Hiszpanii zanotowano również o 34,3 proc. więcej zakupionych noclegów niż w podobnym miesiącu 2021 r. Przed rezerwacją noclegów nie pohamował urlopowiczów nawet związany z inflacją wzrost cen. W sierpniu tego roku średnia cena za nocleg była wyższa o 11,4 proc. wobec podobnego miesiąca w 2021 r. osiągając poziom 127,6 euro za hotelową dobę.

Jak sprecyzowała INE, średnio w sierpniu 2022 r. hiszpańskie hotele miały zajętych 75 proc. pokojów, a regionem o największym odsetku wykupionych rezerwacji był naszpikowany popularnymi wśród turystów plażami archipelag Balearów – 90 proc.

Źródło: PAP (Marcin Zatyka)

loader