Zamknij

W ciągu 60 lat zniknęła ponad połowa lodowców w Pirenejach. Naukowcy biją na alarm

20.05.2022 14:54
Hiszpania, Pireneje
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

W Pirenejach od końca lat 50. XX wieku zniknęła ponad połowa lodowców. Według opublikowanego raportu Pirenejskiego Obserwatorium Zmian Klimatycznych najszybciej zmiany następowały po 1983 roku. Naukowcy nie mają wątpliwości, że jest to efekt zarówno ocieplenia klimatu, jak i zmniejszenia sumy opadów w tym regionie. 

Już na początku minionego 2021 roku pisaliśmy, że lodowce na Ziemi topią się w zastraszającym tempie. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat proces ten przyspieszył. Przyczyną tego zjawiska są postępujące zmiany klimatu i wzrost temperatury na świecie. Nic więc dziwnego, że naukowcy bacznie się temu przyglądają.

W ostatnim czasie eksperci z Pirenejskiego Obserwatorium Zmian Klimatycznych opublikowali niepokojące wyniki badań prowadzonych pomiędzy 1959 a 2020 rokiem. Okazuje się, że zjawisko globalnego ocieplenia klimatu na ogromny wpływ na znajdujące się w Pirenejach lodowce. 

Hiszpania. Zniknęła połowa lodowców w Pirenejach

Wystarczyło zaledwie 60 lat, aby w Pirenejach zniknęła ponad połowa lodowców – wynika z badań przedstawionych w czwartek (19 maja) podczas międzynarodowego sympozjum w Bilbao w północnej Hiszpanii.

Z prowadzonego pomiędzy 1959 a 2020 rokiem studium Pirenejskiego Obserwatorium Zmian Klimatycznych wynika, że w 1983 r. rozpoczęło się bardzo szybkie zanikanie lodowców w tym masywie górskim.

Eksperci wskazali, że w analizowanym okresie średnia temperatura powietrza zwiększyła się tam o 1,6 stopnia Celsjusza. Odnotowali, że decydujące dla szybkiego topnienia się lodowców było zarówno ocieplenie się klimatu, jak i zmniejszenie o osiem procent ilości opadów w tych górach.

– Zaledwie dwadzieścia lodowców w Pirenejach znajduje się obecnie w stanie równowagi – wyjaśnili autorzy studium cytowani przez Radio Bilbao.

Obserwacje dotyczące zmian klimatycznych w Pirenejach prowadzone były na terenie trzech państw tego masywu górskiego: Hiszpanii, Francji oraz Andory.

Pyramiden w Norwegii
11 Zobacz galerię
fot. Shutterstock