Zamknij

Holandia chce podnieść stawkę podatku lotniczego. Co to oznacza dla pasażerów z Polski?

30.03.2022 09:21
Holandia chce podnieść stawkę podatku lotniczego. Co to oznacza dla pasażerów z Polski?
fot. SHUTTERSTOCK

Władze Holandii planują podnieść podatek lotniczy o 300 procent, a co za tym idzie - wzrosną ceny biletów na wszystkie rejsy z tego kraju. Nowe przepisy mają wejść w życie już w 2023 roku.

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy, że belgijski rząd ogłosił wprowadzenie podatku lotniczego dla wszystkich pasażerów, którzy wylatują z tego kraju. Nowe ustalenia wejdą w życie 1 kwietnia 2022 br. Teraz z kolei podobną decyzję podjął kolejny kraj w Europie - Holandia. W przyszłym roku władze Królestwa Niderlandów chcą podnieść stawkę podatku lotniczego aż o kilkadziesiąt euro.

Holandia chce podnieść stawkę podatku lotniczego

W 2023 roku podatek lotniczy w Holandii ma zostać podniesiony o 300 procent, czyli jego stawka wzrośnie z 8 (tyle wynosi obecnie) do 24 euro. Jak podaje portal fly4free.pl, oznacza to, że już niebawem do biletu lotniczego trzeba będzie dopłacić ok. 110 zł.

Podatek będzie dotyczyć prawie wszystkich podróżnych, którzy wylatują z tego kraju, także Polaków. Zwolnieni z opłat są wyłącznie pasażerowie transferowi, którzy na holenderskim lotnisku mają jedynie przesiadkę na kolejny lot oraz dzieci poniżej 2. roku życia. 

Zobacz także: LOT znosi obowiązek noszenia maseczek ochronnych na pokładach samolotów

Minister finansów Sigrid Kaag powiedziała, że podniesienie podatku lotniczego powinno sprawić, że latanie samolotem stanie się mniej atrakcyjne, a coraz więcej osób zacznie wybierać inne, bardziej przyjazne środowisku, środki transportu, m.in. pociągi.

Podniesienie stawki podatku lotniczego zapewni też wyższe wpływy do budżetu krajowego. Władze Holandii szacują, że w 2023 roku wyniosą one z tego tytułu nawet 600 mln euro.

Rząd uważa, że wzrost podatku nie spowoduje dużych strat dla linii lotniczych. Władze Holandii zakładają, że choć niektórzy rzeczywiście zrezygnują z podróży lub wybiorą inny środek transportu, to nadal część pasażerów będzie latać jak zwykle. Przewoźnicy nie odnieśli się jeszcze do nowych przepisów.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/fly4free.pl/nltimes.nl