Zamknij

Holandia luzuje obostrzenia. "Prostytutki będą musiały jeszcze poczekać"

24.02.2021 10:11
Holandia - lockdown
fot. Shutterstock

Holandia ogłosiła luzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Podczas konferencji prasowej premier Mark Rutte i minister zdrowia Hugo De Jonge zapowiedzieli zniesienie części obowiązujących obecnie ograniczeń epidemicznych. – Jesteśmy ciągle w trudnej fazie – zaznaczył jednak szef rządu.

Europa już przygotowuje się na trzecią falę pandemii. Niektóre kraje zaostrzają covidowe restrykcje, inne – chcąc ratować gospodarkę i odbudowywać straty spowodowane lockdownem – luzują część obostrzeń. Władze Holandii poinformowały, że niektóre restrykcje zostaną zniesione. 

– Zaczynamy stopniowe otwieranie społeczeństwa – zapowiedział Mark Rutte.

Koronawirus. Holandia znosi część obostrzeń

Premier Holandii zwrócił uwagę na obciążenie szpitali, brytyjski wariant koronawirusa i możliwą trzecią falę zakażeń. Wyjaśnił jednak, że konieczne jest powolne luzowanie obowiązujących obostrzeń.

– Społeczne, ekonomiczne i psychologiczne konsekwencje zaczynają się sumować, po prostu mamy dość  – mówił.

Od 3 marca sprzedawcy detaliczni będą mogli zacząć przyjmować klientów. Aby jednak zrobić zakupy, trzeba będzie zarejestrować się przez internet cztery godziny wcześniej, a na jednym piętrze sklepu będzie mogło przebywać jednocześnie tylko dwóch klientów. Obecnie zamówione przez internet towary można odbierać na zewnątrz sklepu.

Premier zapowiedział także otwarcie zawodów "kontaktowych" – salonów fryzjerskich, szkół jazdy, salonów kosmetycznych.

–  Prostytutki będą musiały jednak jeszcze trochę poczekać –  powiedział Mark Rutte.

Od 1 marca zostaną otwarte szkoły średnie i policealne. Uczniowie będą mogli w nich przebywać tylko przez jeden dzień w tygodniu. Uniwersytety pozostaną nadal zamknięte, będą się mogły odbywać jedynie egzaminy.

Holandia. Utrzymanie godziny policyjnej

Jednocześnie, jak zapowiedziały władze Holandii, do 15 marca zostanie utrzymana godzina policyjna (od 21. do 4.30). Decyzja o jej ewentualnym przedłużeniu zostanie ogłoszona 8 marca.

– Mam nadzieję, że ten środek nie będzie już potrzebny – dodał premier, przypominając, że tego dnia odbędą się wybory do izby niższej parlamentu. W związku z pandemią Holendrzy będą mogli głosować 15, 16 i 17 marca. Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 21.

Minister zdrowia poinformował o wykonywaniu coraz większej liczby testów. Nie padły jednak żadne konkretne liczby.

Źródło: PAP, gov.pl