Zamknij

Holandia przywraca część zniesionych restrykcji. Wracają maseczki i przepustki COVID-19

03.11.2021 12:14
Holandia przywraca część zniesionych restrykcji. Wracają maseczki i przepustki COVID-19
fot. SHUTTERSTOCK

W związku z gwałtownym wzrostem infekcji koronawirusem w Holandii, tamtejszy rząd postanowił przywrócić zniesione pod koniec września restrykcje przeciwepidemiczne. Wraca nakaz noszenia maseczek, a przepustki COVID-19 będą obowiązywać w większej liczbie miejsc.

Czwarta fala pandemii COVID-19 nabiera tempa. Coraz więcej państw notuje dynamiczny wzrost infekcji koronawirusem. Jednym z takich krajów jest Holandia. Tamtejszy premier Mark Rutte w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną ogłosił we wtorek (2 listopada) przywrócenie części obostrzeń.

Koronawirus. Holandia przywraca część zniesionych restrykcji

Rosnąca liczba zakażeń COVID-19 zmusza nas do podjęcia konkretnych kroków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa – mówił premier Rutte podczas wtorkowej konferencji prasowej. - Niektórzy są przeciwni wszelkim środkom zapobiegawczym, inni chcą, aby były one bardziej surowe, ale większość z nas jest gdzieś pośrodku – dodał.

Zobacz także:  Pierwszy przypadek koronawirusa na rajskiej wyspie. Władze rozważają lockdown

Premier poinformował, że z powodu złej sytuacji epidemicznej wraca obowiązek zachowania 1,5 m dystansu społecznego. Ponadto przywrócony zostanie nakaz noszenia maseczek w sklepach, szkołach, na uczelniach wyższych, a także w przestrzeni publicznej, m.in. na przystankach autobusowych i tramwajowych. "Maseczki muszą też nosić osoby świadczące usługi seksualne" – mówił premier.

Dodatkowo od 6 listopada przepustka COVID-19 będzie obowiązywała również w ogródkach gastronomicznych, parkach rozrywki, muzeach oraz na siłowniach. Przypomnijmy, że do tej pory paszport covidowy trzeba było okazać jedynie przed wejściem do środka restauracji, kin, teatrów oraz klubów. Wraca również zasada pracy w domu przez co najmniej połowę tygodnia. 

Minister zdrowia Hugo de Jonge poinformował, że obecnie w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 87 proc. dorosłych Holendrów.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) podaje, że w zeszłym tygodniu 53 979 mieszkańców kraju uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, co stanowi prawie 40 proc. wzrostu w porównaniu z poprzednim tygodniem. Z kolei, jak poinformowało Narodowe Centrum Koordynacji Rozlokowania Pacjentów (LCPS), obecnie w szpitalach przebywa 1312 pacjentów chorych na COVID-19 z czego 240 z nich trafiło na oddziały intensywnej terapii.

Zobacz także:  USA wprowadzają kolejne ułatwienie dla podróżujących. Nieletni zwolnieni z części restrykcji

RadioZET.pl/PAP(Andrzej Pawluszek)