Zamknij

Holandia znosi restrykcje przeciwepidemiczne. "Ryzykujemy, ale wreszcie jest to możliwe"

16.02.2022 13:27
Amsterdam - pandemia
fot. Paulo Amorim/Sipa USA/East News

Władze Holandii zapowiedziały stopniowe znoszenie niemal wszystkich ograniczeń wprowadzonych w ramach walki z Covid-19. "Koronawirus rzucił cień na nasze życie i straszliwie nas poróżnił, ale teraz jesteśmy już w innym miejscu" – powiedział minister zdrowia Holandii Ernst Kuipers.

Europa powoli się otwiera. Coraz więcej krajów, wskazując na mniejsze zagrożenie ze strony Omikronu i coraz wyższy wskaźnik szczepień, decyduje się na stopniowe luzowanie obostrzeń wprowadzonych w ramach walki z Covid-19. Tak też jest w przypadku Holandii, która poinformowała o znoszeniu obowiązujących restrykcji.

Holandia znosi niemal wszystkie obostrzenia

Minister zdrowia Holandii Ernst Kuipers zapowiedział stopniowe znoszenie praktycznie wszystkich ograniczeń, które wprowadzono z powodu pandemii Covid-19.

– Ryzykujemy, ale teraz wreszcie jest to możliwe – powiedział Kuipers. Informując o zniesieniu prawie wszystkich obostrzeń, szef resortu zdrowia zaznaczył, że pandemia podzieliła naród. – Koronawirus rzucił cień na nasze życie i straszliwie nas poróżnił, ale teraz jesteśmy już w innym miejscu – dodał. 

Zgodnie z zapowiedzianymi zmianami od 18 lutego zostaną ponownie otwarte dyskoteki i kluby nocne. Co więcej, restauracje będą mogły być czynne do godz. 1 w nocy, a nie do godz. 22, jak obecnie. 

Od przyszłego wtorku (22 lutego) obowiązek noszenia maseczek w Holandii zostanie ograniczony do pojazdów transportu publicznego, w tym samolotów.

Ale to nie koniec zmian. Od 25 lutego w Holandii całkowicie przestanie obowiązywać przepustka sanitarna. Nadal będzie można ją uzyskać, by móc swobodnie posługiwać się nią poza granicami kraju.

Jedynym nowym obostrzeniem, które wprowadzono, jest konieczność okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa podczas imprez masowych w zamkniętych przestrzeniach, w których bierze udział ponad 500 osób. Obowiązek ten nie będzie dotyczył festiwali i innych imprez plenerowych.

– Mam nadzieję, że to już ostatnia konferencja prasowa dotycząca wyłącznie koronawirusa – powiedział minister zdrowia. Zaraz jednak dodał, że nie może oczywiście dać stuprocentowej pewności.

Holandia. Zasady wjazdu dla podróżujących z Polski

Osoby przybywające do Holandii z Polski są zobowiązane okazać jeden z dokumentów – dowód szczepienia, zaświadczenie o statusie ozdrowieńca lub negatywny wynik testu PCR (wykonanego maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem) albo antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 24 h przed wyjazdem).

Warto podkreślić, że dowód pełnego zaszczepienia jest ważny w Holandii po 14 dniach od otrzymania drugiej dawki szczepionki dwudawkowej oraz 28 dni po otrzymaniu szczepionki jednodawkowej (J&J). Dowód statusu ozdrowieńca jest ważny przez 180 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Źródło:  PAP (Andrzej Pawluszek), gov.pl