Zamknij

Biura podróży pozywają MSZ. Chodzi o obostrzenia covidowe

04.10.2021 16:00
Lotnisko w Amsterdamie
fot. REMKO DE WAAL/AFP/East News

Kilkadziesiąt biur podróży pozywa do sądu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Holandii. Ich zdaniem resort dyplomacji cały czas zniechęca do podróży zagranicznych ze względu na pandemię Covid-19. To z kolei powoduje ogromne straty w sektorze turystycznym.

Z powodu pandemii koronawirusa i licznych restrykcji nakładanych przez władze poszczególnych krajów podróżowanie jest wciąż ograniczone. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Holandii utrzymuje apel o unikanie podróży zagranicznych. Zdaniem touroperatorów takie komunikaty dodatkowo zniechęcają do wyjazdów, co ma bardzo negatywny wpływ na branżę turystyczną. 

Holandia. Kilkadziesiąt biur podróży pozywa MSZ

„Domagamy się rzetelnych porad dla podróżujących” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele biur. Ich zdaniem odradzanie podróży poza granice Unii Europejskiej nie jest już uzasadnione.

„Aktualne porady dotyczące podróży nie uwzględniają ochronnego działania szczepień” – argumentują przedstawiciele branży turystycznej i domagają się, aby MSZ w swoich poradach dokonał podziału na rekomendacje dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi i tych, którzy preparatu nie przyjęli.

Firmy turystyczne twierdzą, że ryzyko dla osób zaszczepionych jest minimalne i dlatego powinny one mieć możliwość bezpiecznego podróżowania poza UE. Porady wydane przez MSZ Holandii nie są wiążące, ale mogą zniechęcić podróżnych.

„Pracujemy nad nowymi wytycznymi” – poinformowano PAP w biurze prasowym resortu spraw zagranicznych. Urzędnicy w MSZ nie otrzymali jeszcze informacji o pozwie z roszczeniami branży turystycznej.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski również utrzymuje komunikat odradzający zagraniczne podróże, które nie są konieczne. Na stronie MSZ czytamy: "Z uwagi na szybkie pogorszenie sytuacji epidemiologicznej w Europie i utrzymującą się trudną sytuacją w pozostałych częściach świata, m.in. w Ameryce Łacińskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne".

Źródło: Andrzej Pawluszek (PAP)