Zamknij

Holandii grozi zalanie? Poziom morza u wybrzeży kraju może drastycznie wzrosnąć

26.10.2021 14:48
Amsterdam
fot. HOLLANDSE HOOGTE/East News

Badacze z Holenderskiego Instytutu Meteorologicznego (KNMI) przewidują, że pod koniec tego stulecia poziom morza u wybrzeży Holandii może wzrosnąć o 1,2 metra. Dojdzie do tego, jeżeli nie uda się zmniejszyć emisji gazów cieplarnianych.

Średni poziom mórz w XX wieku podniósł się z powodu globalnego ocieplenia o 11 do 16 cm. To, jak szybko będzie postępował ten proces w XXI wieku zdaniem naukowców zależy od tego, jak ludzkość podejdzie do walki z dalszymi zmianami klimatu i ograniczy emisję dwutlenku węgla. Eksperci podkreślają, że podnoszący się poziom wód już teraz zagraża życiu nawet 110 milionów ludzi na całym świecie.

Holandia. Poziom wód u wybrzeży może wzrosnąć o 1,2 metra

Raport Climate Signal ’21 dotyczący wzrostu poziomu mórz został opublikowany przez Holenderski Instytut Meteorologiczny (KNMI). W opinii instytutu jeżeli nie uda się zredukować emisji gazów cieplarnianych, może dojść do podniesienia się poziomu morza u wybrzeży Niderlandów o 1,2 metra. W pesymistycznym wariancie poziom wody może wzrosnąć nawet o 2 metry.

Wcześniej przewidywano wzrost maksymalnie o metr, jednak teraz instytut koryguje ubiegłoroczną prognozę, która niestety prezentuje się jeszcze gorzej. 

KNMI przewiduje również wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia wichur i ekstremalnych opadów w lecie. "Klimat w Niderlandach coraz bardziej zbliża się do tego w południowej Europie" – czytamy w raporcie.

– Wiedza o klimacie rozwija się bardzo szybko – powiedział dyrektor KNMI Gerard van der Steenhoven podczas prezentacji materiału. Dodał, że adaptacja do ekstremalnych warunków pogodowych i przewidywanie wzrostu poziomu morza "muszą być priorytetami dla nowego gabinetu".

Dwa lata temu naukowcy w opublikowanym w "Nature Communications" artykule podkreślali, że podnoszący się poziom wód zagraża życiu nawet 110 milionów ludzi na całym świecie. Już wtedy z wyliczeń ekspertów wynikało, że nawet przy najlepszym scenariuszu emisji dwutlenku węgla, do końca wieku poziom mórz wzrośnie na tyle, że swoje miejsca zamieszkania musiałoby opuścić kolejne 80 mln osób, które teraz zamieszkują zagrożone tereny. Jeśli jednak spełnią się najgorsze przewidywania, podtopieniami zagrożony będzie do końca wieku rejon zamieszkany dziś w sumie przez 630 mln osób.

Źródło: PAP (Andrzej Pawluszek)