Zamknij

Ibiza to nie tylko imprezy. Oto 6 miejsc, w których poznasz inne oblicze wyspy

Nina Czochara
19.06.2018 14:39

Ibiza dla większości osób jest synonimem głośnych imprez i zabawy do białego rana. Ta niewielka wyspa ma jednak również inne, mniej popularne i spokojniejsze oblicze. Jakie? Malownicze zatoczki z turkusową wodą, kameralne plaże i zabytkową część stolicy wpisaną na listę UNESCO. Oto największe, nieimprezowe atrakcje Ibizy.

Cala Salada_Ibiza
fot. Shutterstock

Ibiza to wyspa pełna atrakcji. Słynny na całym świecie imprezowy charakter oraz bogate życie nocne to tylko niewielki fragment tego, co oferuje wyspa. Sprawdź, jakie zakątki zwiedzić i z jakich atrakcji skorzystać, aby poznać piękne, zdecydowanie spokojniejsze oblicze Ibizy. Oto 6 miejsc, w których zapomnisz o zgiełku i imprezach.

1. Cala Salada – urokliwa zatoka Ibizy

To niewielka, ale niezwykle urokliwa plaża położona w północnej części Ibizy, niedaleko San Antonio. Miejsce to kusi turkusowym kolorem wody oraz położeniem w zatoczce otoczonej skałkami – plażowicze uwielbiają skakać z nich prosto do wody. Latem Cala Salada jest niezwykle popularna wśród turystów, dlatego w wysokim sezonie (ze względu na brak miejsc na niewielkim parkingu) droga prowadząca do zatoki jest zamykana. Jedynym sposobem dotarcie na plażę jest minibus lub prom(z San Antonio). Tuż obok zatoczki znajduje się kolejna, nieco mniejsza Cala Saladeta. Prezentuje się równie imponująco jak swoja sąsiadka.

Zobacz także

2. Cala de San Vicent – perła wśród plaż Ibizy

To malownicza zatoka w północno-wschodniej części Ibizy, wtulona w skaliste kulisy. Miejsce to fantastycznie prezentuje się z góry – wielu turystów zatrzymuje się nad klifem porośniętym sosnami i robi pamiątkowe zdjęcia z turkusową wodą zatoki.

Cala de Sant Vicent
fot. Shutterstock

Plaża nie jest długa, liczy około 380 metrów długości, ale jest idealnym miejscem na wypoczynek z dala od zgiełku i tłumu turystów. Z Cala de San Vicent można podziwiać położoną u wybrzeży wysepkę Tagomago.

Zobacz także

3. Las Dalias – na jarmarku u hipisów

Na północno-zachodnim krańcu Ibizy znajdziemy najsłynniejszy, hipisowski jarmark na wyspie. Miejsce to powstało w latach 60. XX wieku po rozkwicie ruchu hippisowskiego na Ibizie. Jego przedstawiciele osiedlali się tutaj w poszukiwaniu prostego, skromnego życia i bliskości natury. Chociaż od tego czasu bardzo wiele się zmieniło, ibizyjskie jarmarki wciąż cieszą się dużą popularnością. Najbardziej znany jest targ Las Dalias. Można tutaj kupić praktycznie wszystko: odzież, biżuterię, tkaniny dekoracyjne, hinduskie antyki, książki i wiele więcej. Targ czynny jest w każdą sobotę od 10.00, w sezonie letnim działa również w poniedziałkowe wieczory.

Zobacz także

4. Dalt Vita – zabytkowa Ibiza

Dalt Vila, najbardziej malownicza część starego miasta Ibizy, położona jest wysoko nad portem, na przylądku. Najwyższym, królującym punktem w panoramie jest katedra, z której rozciągają się wspaniałe widoki na wyspę. Są też kręte, brukowane uliczki, dziedzińce, placyki oraz średniowieczne fortyfikacje, które uznano za narodowy pomnik Hiszpanii. 

Eivissa_Ibiza
fot. Shutterstock

Na spacer po starej części miasta warto wybrać się również wieczorem, kiedy na ulicach zapalone są latarnie, a malowniczo położone lokale zaczynają wypełniać się turystami. Dalt Vila to miejsce naprawdę wyjątkowe – świadczy o tym fakt, że widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

5. Cala Benirras – niezwykłe zachody słońca

Ta urokliwa plaża znajduje się blisko miejscowości San Miguel, na północy Ibizy. Mieszkańcy nazywają ją często portem Benirras, ponieważ ma formę zamkniętej zatoki chronionej przed silnymi wiatrami.  Turkusowa, krystalicznie czysta woda zachęca przede wszystkim miłośników snorkelingu. Cala Benirras przyciąga także spektakularnymi zachodami słońca – na to widowisko zjeżdżają się mieszkańcy z najodleglejszych części wyspy. Niezwykłego klimatu nadają grający na bębenkach, miejscowi hipisi.

Zobacz także

6. Z Ibizy na Formenterę

Podczas pobytu na Ibizie obowiązkowo trzeba wybrać się promem na sąsiednią Formenterę (rejs zajmuje około 30 min). Ta malutka, malownicza wysepka ma zaledwie 19 kilometrów długości i leży niecałe 6 kilometrów od Ibizy. Na Formenterze można poznać zupełnie odmienne oblicze Balearów.

Formentera
fot. Shutterstock

Miejsce to urzeka skromnością, prostotą i spokojem, czyli klimatem zupełnie odmiennym niż na Ibizie czy Majorce. Nie znajdziemy tu dyskotek czy wielkich resortów. W zamian za to czekają długie, piaszczyste plaże (z przepiękną Ses Illetes na czele) oraz morze o niespotykanym kolorze. Wyspa jest na tyle mała, że można ją zwiedzić w ciągu jednego dnia – rowerem lub na wypożyczonym skuterze.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

•  Palma de Mallorca: atrakcje, dojazd, pogoda. Zwiedzanie stolicy Majorki

• Planujesz wakacje na Wyspach Kanaryjskich? Poznaj 6 najpiękniejszych wysp archipelagu

• Barcelona: 10 rzeczy, które musisz zrobić w tym mieście

___

RadioZET.pl/NC