Zamknij

Ibiza odcięta od świata. Popularna wyspa objęta kwarantanną przez drastyczny wzrost zakażeń

25.01.2021 11:54
Ibiza
fot. Shutterstock

Ibiza, popularny turystycznie kierunek, została objęta kwarantanną. Oznacza to zakaz wjazdu na wyspę, jak również zakaz jej opuszczania. Służby medyczne hiszpańskiego archipelagu Balearów podjęły taką decyzję po tym, jak na wyspie odnotowano drastyczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

Europa wciąż zmaga się ze skutkami pandemii. Koronawirus nie oszczędza też mniejszych, popularnie turystycznych wysepek. Na Ibizie odnotowano w ostatnim czasie rekordową liczbę zachorowań na Covid-19. Władze całego archipelagu musiały podjąć drastyczne kroki w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. 

Ibiza: zakaz opuszczania i przybywania na wyspę

Jak wynika z oświadczenia rządu Balearów, zakaz przybywania i opuszczania Ibizy wszedł w życie o północy z piątku na sobotę (z 22-23 stycznia) i będzie obowiązywać do 30 stycznia. 

–  Poziom zakażeń na Ibizie na 100 tys. mieszkańców wynosi już 1970–  ogłosił rząd Balearów, wskazując, że liczba infekcji koronawirusem “jest na wyspie rekordowa”, a “sytuacja epidemiczna bardzo groźna”.

Możliwość przybycia lub opuszczenia Ibizy została zastrzeżona jedynie dla przypadków związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych, udania się na uczelnię wyższą, opieki nad chorym członkiem rodziny lub powrotu do miejsca zamieszkania.

Zobacz także

Hiszpania: restrykcje dla podróżujących

Od 23 listopada 2020 r. podróżujący do Hiszpanii (w tym również na Baleary) muszą okazać negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Restrykcje obejmą niemal wszystkie kraje europejskie - z wyjątkiem Norwegii i Finlandii. Badanie należy wykonać w ciągu 72 godzin od planowanego wyjazdu, a jego wynik warto mieć ze sobą po angielsku. 

Kontrola podróżujących odbywa się na lotnisku w czasie odprawy. Dzieci poniżej 6 roku życia nie muszą przedstawiać zaświadczenia z wynikiem testu. Nowe przepisy nie obowiązują też osób podróżujących przez Hiszpanię tranzytem, o ile nie opuszczają strefy międzynarodowej.

Źródło: PAP, gov.pl