Zamknij

Indie otwierają granice dla turystów z Polski. Podróżni muszą jednak spełnić kilka warunków

16.11.2021 15:18
Indie otwierają granice dla turystów z Polski. Podróżni muszą jednak spełnić kilka warunków
fot. SHUTTERSTOCK

Indie, po niemal dwóch latach zamknięcia, ponownie otwierają swoje granice dla zagranicznych turystów, także z Polski. Odwiedzić kraj będą mogli jednak tylko ci podróżni, którzy spełnią określone warunki m.in. będą zaszczepieni oraz wykonają test na koronawirusa.

W połowie października Indie otworzyły się na w pełni zaszczepionych turystów podróżujących w zorganizowanych wycieczkach, na pokładach samolotów czarterowych. Od poniedziałku natomiast (15 listopada) kraj ten mogą odwiedzać również cudzoziemcy korzystający z regularnych lotów komercyjnych.

Indie otwierają granice dla turystów z Polski. Jakie warunki trzeba spełnić?

Na turystów, którzy chcą zwiedzić Indie, nałożone zostały pewne restrykcje. Otóż wizę będą mogły otrzymać wyłącznie osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19. Ponadto muszą one posiadać nie starszy niż 72-godzinny negatywny test w kierunku koronawirusa. Oczywiście w trakcie pobytu zagraniczni turyści zobowiązani są do przestrzegania aktualnych obostrzeń.

Zobacz także:  Paszporty covidowe zostaną przedłużone. Ważna zmiana dla podróżujących

Warto także wspomnieć, że podróżni przybywający z krajów posiadających z Indiami umowy o wzajemnym uznawaniu certyfikatów potwierdzających odbycie szczepienia nie będą musieli przejść kolejnego testu na obecność koronawirusa na lotnisku. Według danych ministerstwa zdrowia Indii wśród 99 krajów, z którymi zawarto umowę, znajduje się również Polska.

Z kolei osoby niezaszczepione lub zaszczepione jedynie częściowo (np. jedną dawką w przypadku preparatów dwudawkowych) będą musiały wykonać test na obecność COVID-19 na lotnisku, po przylocie do Indii. Po opuszczeniu portu lotniczego turyści zobowiązani będą do odbycia tygodniowej kwarantanny. Po siedmiu dniach izolacji muszą poddać się kolejnemu testowi.

Pandemia zdewastowała turystykę kraju, ale wierzę, że wszystko wróci do normy, gdy do Indii powrócą turyści - powiedziała Al-Dżazirze Jyoti Mayal, prezydent stowarzyszenia agencji turystycznych w Indiach.

By zachęcić podróżnych, rząd Indii zaplanował na marzec wydanie 500 tys. darmowych wiz.

Koronawirus w Indiach

Indie są drugim najbardziej dotkniętym pandemią krajem na świecie (pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone). Do tej pory odnotowano tam 35 mln przypadków zakażeń koronawirusem. Zgodnie z danymi ministerstwa zdrowia w Indiach aktywnych jest obecnie nieco ponad 130 tys. przypadków zachorowań na COVID-19, najmniej od 17 miesięcy.

Pełne szczepienie przyjęło 38 proc. dorosłej populacji. W związku z tym rząd federalny Indii rozpoczął kampanię wizyt domowych. Ma ona na celu zachęcić obywateli kraju do poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.

Zobacz także:  Tajlandię odwiedzają kolejne grupy turystów. Kraj chce przyciągnąć jak najwięcej zagranicznych gości

W 2020 roku Indie odwiedziło mniej niż trzy miliony turystów zagranicznych, co przedstawia 75 proc. spadek w porównaniu z rokiem poprzednim, w którym sektor turystyczny przyniósł krajowi dochód w wysokości 30 mld dol.

RadioZET.pl/PAP