Zamknij

Ten kraj przez 1,5 roku był zamknięty na turystów. Już wkrótce otworzy swoje granice

08.10.2021 14:00
Indie - turyści
fot. Shutterstock

Indie, po niemal 18 miesiącach przerwy z powodu pandemii Covid-19, w końcu zaczną wpuszczać turystów. Rząd w Delhi poinformował, że od 15 października otworzą swoje granice dla zagranicznych gości. Odwiedzający będą jednak musieli stosować się do obowiązujących restrykcji pandemicznych. 

Indie są jednym z nielicznych krajów na świecie, który od wybuchu pandemii Covid-19 wciąż pozostaje zamknięty na zagranicznych gości. Okazuje się, że już za tydzień kraj ten ponownie otworzy swoje granice – z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. 

Indie wpuszczą turystów od 15 października

Jak poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Indii, od 15 października znów zaczną wydawać obcokrajowcom wizy turystyczne. Na razie będzie to możliwe tylko dla osób podróżujących w zorganizowanych wycieczkach, na pokładach samolotów czarterowych. Od 15 listopada wizy będą mogli otrzymać również turyści indywidualni. 

– Po wzięciu pod uwagę różnych czynników ministerstwo spraw wewnętrznych zdecydowało o wznowieniu przyznawania wiz turystom zagranicznym udającym się do Indii lotami czarterowymi od 15 października 2021 r. – poinformował resort w oświadczeniu wydanym w czwartek wieczorem.

Odwiedzający kraj będą nadal zobowiązani do respektowania zasad wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 – dodano. Warto przypomnieć, że oprócz wizy niezbędnym wymogiem związanym z podróżą do Indii jest negatywny wynik testu PCR na koronawirusa (wykonany na 72 godziny przed planowanym wyjazdem).

MSW podkreśliło, że decyzję tę podjęło po spotkaniu z władzami stanów oraz przedstawicielami sektora turystyki. Wydawanie wiz turystycznych było wstrzymane od początku pandemii w marcu 2020 r.

Koronawirus w Indiach

Indie to jeden z najmocniej dotkniętych pandemią krajów na świecie. Na Covid-19 zaraziło się prawie 34 mln mieszkańców. Od marca 2020 roku, czyli wybuchu pandemii, kraj zamknął swoje granice dla zagranicznych turystów i zezwalał na wjazd na teren kraju tylko w ściśle określonych przypadkach. 

Indie zmagały się z najpoważniejszą dotychczas falą SARS-CoV-2 pomiędzy marcem a majem br. W najgorszym momencie dzienny bilans nowych infekcji przekraczał 400 tys., a zgonów związanych z koronawirusem – 4 tys. Obecnie liczba zakażeń w kraju o liczącym ok. 1,3 mld mieszkańców, zmniejszyła się do średnio 20 tys. zakażeń i około 200-300 zgonów dziennie.

W Indiach w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest ponad 250 mln osób, co stanowi około 20 proc. populacji. Według ostatnich danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ze środy co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 49 proc. mieszkańców kraju.

Źródło: PAP, gov.pl, Fly4free