Zamknij

Silne trzęsienie ziemi u wybrzeża wyspy Jawa. Wstrząsy odczuwalne były w Dżakarcie

14.01.2022 14:26

W piątek u wybrzeża należącej do Indonezji wyspy Jawa zanotowano silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,7. Jak poinformowały tamtejsze służby meteorologiczne, wstrząsy były odczuwalne także w stolicy azjatyckiego kraju - Dżakarcie.

Indonezja. Silne trzęsienie ziemi u wybrzeża wyspy Jawa. Wstrząsy odczuwalne w Dżakarcie
fot. SHUTTERSTOCK

Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów. Otacza ona niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km.

Zobacz także: "Lodowiec Zagłady" pęka. W ciągu kilku lat może się rozpaść, a jego stopnienie podniesie poziom wody o 65 cm

W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie. W grudniu w 2021 roku wschodnią część Indonezji nawiedziło trzęsienie o magnitudzie 7,4 zagrażające wywołaniem tsunami. Teraz z kolei odnotowano kolejne tego typu zjawisko.

Indonezja. Silne trzęsienie ziemi u wybrzeża wyspy Jawa

W piątek (14 stycznia) u wybrzeża Jawy odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,7. Jak podała agencja Reutera, żywioł wywołał panikę wśród mieszkańców Dżakarty. Wstrząsy były również odczuwalne w prowincjach Zachodnia Jawa i Lampung na Sumatrze.

Zobacz także: Wybuchł wulkan na Galapagos. Rzeka lawy rozciąga się już na 15 km

Indonezyjska agencja meteorologiczna (BMGK) poinformowała, że do trzęsienia ziemi doszło na głębokości 10 km. Eksperci ocenili, że nie miało ono potencjału do wywołania tsunami.

Przypomnijmy, że zaledwie kilka dni temu informowaliśmy, że trzęsienie ziemi wystąpiło na Cyprze. Wówczas magnituda wstrząsów wyniosła 6,6. Trzęsienia były również odczuwalne w kilku pobliskich krajach: Izraelu, Libanie oraz Turcji.

RadioZET.pl/PAP