Zamknij

Islandia: 12 atrakcji, których nie można pominąć

Nina Czochara
01.07.2019 16:19
Góry Landmannalaugar
fot. Shutterstock/ na zdj. Góry Landmannalaugar

Islandia to kraj pełen atrakcji i niespodzianek. Zachwycają fiordy, lodowce, gejzery, wodospady, urokliwa architektura i nietypowe muzea. Nie można zapomnieć też o zapierających dech w piersiach zorzach polarnych oraz życzliwości i radości życia Islandczyków.

Islandia z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Nic dziwnego, to miejsce naprawdę wyjątkowe, pod każdym względem. Jeden urlop nie wystarczy, aby zwiedzić wszystkie jego bogactwa i atrakcje Islandii. Właśnie dlatego większość osób chce tu wracać. Co warto zobaczyć podczas pierwszej wycieczki na Islandii? Oto 10 (z wielu) najciekawszych miejsc.

1. Góry Landmannalaugar: tęczowe góry Islandii

To miejsce powinno być obowiązkowym punktem podczas wizyty na Islandii. Krajobraz Landmannalaugar to wielobarwne góry poprzecinane licznymi wąwozami. W tutejszą, imponującą scenerię wplatają się pola geotermalne ze źródłami gorącej wody, obszary zastygłej lawy, rzek oraz jeziora.

Landmannalaugar
fot. Shutterstock

Na miejsce najlepiej jechać od strony północnej – najlepiej samochodem z napędem 4x4. Na obszarze Landmannalaugar wytyczono też wiele szlaków pieszych – zarówno krótkich, jak i kilkudniowych. Wędrowcy mają do dyspozycji schronisko, pole namiotowe i niewielki sklep zaopatrzony w najbardziej podstawowe produkty.

Zobacz także

2. Wodospad Dettifoss

Wodospad Dettifoss, położony na terenie Parku Narodowego Jökulsárgljúfur w północno-wschodniej części kraju, jest wyjątkowym punktem na mapie atrakcji Islandii. To europejski rekordzista pod względem objętości przepływającej wody – ponad 190 m3 na sekundę. Wodospad ma 100 metrów szerokości i 45 metrów wysokości, a w słoneczne dni unosi się nad nim tęcza, co tworzy niesamowity krajobraz.

Dettifoss
fot. Shutterstock

Dettifoss zasłynął też jako „gwiazda filmowa”. Wodospad służył jako tło podczas kręcenia jeden ze scen do filmu „Prometeusz” w reżyserii Ridleya Scotta. Na miejsce można dotrzeć zwykłym samochodem bez napędu 4x4. 

3. Hveragerði: gorąca rzeka Islandii

Ta miejscowość słynie z występujących tu pól geotermalnych. Pochodząca z nich energia wykorzystywana jest między innymi do ogrzewania mieszkań i szklarni. Dzięki temu Hveragerði jest centrum uprawy owoców, warzyw i kwiatów.

Popularną atrakcją w okolicy, chętnie odwiedzaną przez turystów, jest gorąca rzeka w dolinie Reykjadalur („dolinie dymów”), gdzie można zażywać kąpieli. Na miejsce prowadzi 3-kilometrowy szlak górski – zdecydowanie warto poświęcić swój czas na wypoczynek w tym punkcie.

4. Þórsmörk: pola lawy i kratery

Dolina Þórsmörk (Thórsmörk), otoczona zielonymi wzgórzami, jest przepięknym krajobrazowo miejscem. Obszar między lodowcami Eyjafjallajökull i Tindfjallajökull jest wymarzonym punktem dla wielbicieli wędrówek wśród niesamowitych krajobrazów.

Thórsmörk
fot. Shutterstock

Tutaj też znajduje się chyba najpiękniej położone pole kempingowe na Islandii. Ogromną atrakcją dla zwiedzających są pola lawy i kratery powstałe w czasie erupcji wulkanu w 2010 roku.

Zobacz także

5. Reykjavik: w stolicy Islandii

To największe miasto Islandii, a zarazem najbardziej na północ wysunięta stolica Europy. Uroku temu miejscu nadaje niezwykła lokalizacja nad zatoką Faxaflói, u podnóży góry Esja. W krajobrazie miasta dominują kolorowe domki, choć w centrum miasta można jeszcze znaleźć zabytkowe, drewniane budynki. 

Reykjavik
fot. pixabay

Najbardziej reprezentacyjną ulicę stanowi Laugavegur – to tutaj koncentruje się życie kulturalno-rozrywkowe stolicy. Aby poczuć klimat dawnego Raykjaviku, warto przespacerować się po starym mieście. Na miejscu znajduje się też wiele muzeów prezentujących historię wyspy oraz sztukę nowoczesną. 

6. Seyðisfjörður: „norweska wioska”

Seyðisfjörður to dawna osada norweskich rybaków i ważny port łączący wyspę z Europą. Zachwyca przede wszystkim lokalizacją w otoczeniu wysokich gór (z trzech stron miasto okrążają szczyty górskie) oraz niezwykłą architekturą drewnianych domów. Seyðisfjörður uznawane jest nawet za najpiękniejsze miasto na Fiordach Wschodnich. 

Seydisfjordur
fot. Shutterstock

Obecnie miasto pełni ważną funkcję komunikacyjną. Tutejszy port morski obsługuje połączenia między Islandią, Wyspami Owczymi a Danią. 

Zobacz także

7. Wodospady Svartifoss i Gullfoss

Islandia słynie jako kraina niesamowitych wodospadów. Imponująco prezentuje się wodospad Svartifoss (z islandzkiego – czarny wodospad). Jego nazwa nawiązuje do otaczających go bazaltowych kolumn przypominających organy. Na miejsce prowadzi łatwy szlak – przejście w obie strony zajmuje ok. 2 godzin.

Svartifoss wodospad
fot. Pixabay

Warto zobaczyć też wodospad Gullfoss położony na rzece Hvita i składający się z dwóch kaskad (11- i 21-metrowej). Wokół wodospadu powstały hotele i punkty widokowe. 

8. Jezioro Mývatn

To jedna z atrakcji na północy kraju. Jezioro powstało ok. 35 tys. lat temu, a jego wody mają niezwykły błękitno-zielony kolor – jest to wynik obecności składników mineralnych oraz glonów. 

Wokół jeziora znajdziemy wiele przyrodniczych atrakcji. Zadziwiają kratery, wulkany i pola geotermalne, które są krajobrazową wizytówką wyspy. To również raj dla ornitologów – brzegi jeziora zamieszkuje wiele gatunków ptactwa wodnego. Warto wiedzieć, że od 20 maja do 20 lipca (w czasie wylęgu ptaków) na część terenu w obrębie jeziora nie można w ogóle wchodzić.

9. Park Narodowy Vatnajökull

Ten rozległy park narodowy powstał w wyniku połączenia dwóch parków – Skaftafell i Jökulsárgljúfur. To tutaj znajduje się jeden z największych lodowców w Europie i największy na Islandii – Vatnajökull. Według Księgi rekordów Guinessa lodowiec ten pobił rekord, jeśli chodzi o najdłuższą linię wzroku – podobno przy korzystnych warunkach pogodowych widziany jest z odległości nawet 550 km. 

Vatnajökull
fot. Shutterstock

Na terenie parku znajduje się też 10 wulkanów, w tym 8 pod lodowcami. Miłośnicy wspinaczek po lodowcu mogą wykupić wycieczkę w lokalnym biurze – spacer po lodowcu dozwolony jest wyłącznie z przewodnikiem. 

Zobacz także

10. Ísafjörður: drewniane domki

To urokliwe miasteczko położone w północno-zachodniej Islandii, w otoczeniu fiordów. Miejsce to może poszczycić się jednymi z najstarszych domów na wyspie. Centrum miasteczka zlokalizowane jest na piaszczystej mierzei wcinającej się w wody fiordu. Wśród zabytków warto zwrócić uwagę na XVIII-wieczne, drewniane domy kupieckie oraz budynek wzniesiony w 1734 roku. 

11. Klify Látrabjarg

Zaraz po Azorach to najdalej na zachód wysunięta część Europy. Wznoszące się miejscami na wysokość 400 metrów urwiska są nie tylko przepięknie krajobrazowo miejscem, ale też najliczniej zamieszkiwanym przez ptaki europejskim klifem. Widoki są niesamowite.

Klify Látrabjarg
fot. Shutterstock

12. Wulkan Askja

To ogromna kaldera wulkaniczna (o powierzchni 50 km2) częściowo wypełniona wodami jeziora Öskjuvatn. W mniejszym kraterze powstało jeziorko Viti wypełnione ciepłą, siarkową wodą – turyści chętnie zażywają kąpieli w tym miejscu. 

Wulkan Askja położony jest w centralnej części Islandii. Drogi w tym regionie uznawane są jedne z najtrudniejszych na wyspie i polecane są doświadczonym kierowcom. 

Zobacz także

Źródło: "Islandia", Travelbook. Wydanie 3, 2018

___

RadioZET.pl/NC