Zamknij

Izrael: 8 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podróżą [PORADNIK]

Nina Czochara
25.01.2019 13:55

Izrael, położony na skrzyżowaniu kultur Wschodu i Zachodu, to kraina świętych miejsc, kraj pełen cennych zabytków i niezwykłej przyrody. W ostatnim czasie państwo to stało się bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, również dla Polaków. Co warto wiedzieć przed podróżą do Izraela? Podpowiadamy.

Tel Awiw
fot. Shutterstock

Planujesz wycieczkę do Izraela? Oto 8 praktycznych wskazówek, które pomogą w przygotowaniu się do podróży. 

SPIS TREŚCI:

1. Loty do Izraela

2. Kiedy warto lecieć do Izraela?

3. Bezpieczeństwo w kraju

4. Wiza i dokumenty przed wyjazdem

5. Jaką walutę zabrać do Izraela?

6. Izrael: ceny jedzenia i posiłków

7. Jak poruszać się po kraju?  

8. Religia i obyczaje: na co uważać i o czym pamiętać?

1. Loty do Izraela

Z Polski na lotnisko w Tel Awiwie czy w Eliacie latają tanie linie lotnicze – Wizzair oraz Ryanair. Jeszcze do niedawna do Izraela można było polecieć nawet za 100 zł w obie strony, obecnie takie połączenie kosztuje około 300 zł za osobę, czasem można trafić na jeszcze niższą cenę. Czas bezpośredniego lotu to średnio 3 godz. 50 minut.

Izrael samolot
fot. Shutterstock

Duży wpływ na niskie ceny biletów, a tym samym ogromne zainteresowanie tym kierunkiem w ostatnich latach, mają dotacje rządowe dla linii lotniczych. Zachęceni nimi przewoźnicy otworzyli nowe trasy, dzięki czemu z Polski do Izraela można polecieć z kilku polskich miast linią LOT, Sun d'Or, Ryanair czy Wizzair.

Zobacz także

2. Pogoda i klimat w Izraelu. Kiedy warto lecieć?

Centralna część Izraela leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, choć nie bez znaczenia pozostaje bliskość Sahary oraz Półwyspu Arabskiego. W rezultacie Izrael słynie z gorącego i suchego lata oraz łagodnej zimy ze sporą ilością opadów. Średnia temperatura powietrza w najzimniejszym miesiącu (styczniu) wynosi ok. 16°C w ciągu dnia i 8°C w nocy, a w najgorętszych (w lipcu i sierpniu) może przekraczać nawet 40°C.

Kiedy warto jechać do Izraela? Najlepszym momentem na zwiedzanie kraju jest

późna wiosna (kwiecień-maj)

lub

wczesna jesień (wrzesień-październik)

. Klimat zbliżony jest wówczas do polskiego lata i nie powinien być odczuwany jako uciążliwy. Jeśli zdecydujemy się na Izrael zimą, musimy pogodzić się z tym, że kąpać będzie się można jedynie w Morzu Martwym.

3. Bezpieczeństwo w Izraelu: gdzie zachować ostrożność?

Izrael jest bezpiecznym krajem, zwłaszcza jeśli poruszamy się typowo turystycznymi szlakami. Należy jednak zachować ostrożność przy zbliżaniu się do granic terytorium Autonomii Palestyńskiej. Pod koniec 2018 roku MSZ poinformowało także, aby zachować szczególną ostrożność w aglomeracjach miejskich Tel Awiwu i Hajfy oraz w Jerozolimie (zwłaszcza na Starym Mieście). Chodzi tutaj o występujące w tym regionie demonstracje czy starcia z siłami porządkowymi.

Jak podaje MSZ: „Należy bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa (np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów, restauracji, teatrów, kin, muzeów oraz urzędów administracji publicznej)”. Podczas pobytu w Izraelu warto pamiętać również o tym, że zabronione jest fotografowanie obiektów wojskowych. Co więcej, odradza się noszenia przy sobie dużej ilości gotówki czy kart kredytowych – kieszonkowcy są czujni, więc każdy może paść ich ofiarą. Warto sprawdzić przed podróżą aktualne komunikaty MSZ na temat bezpieczeństwa w Izraelu.

Zobacz także

4. Wiza, dokumenty i pieczątka w paszporcie

Polacy wybierający się do Izraela wyłącznie w celach turystycznych nie muszą wyrabiać wizy. Wystarczy jedynie posiadanie specjalnego pozwolenia, które udzielane jest na lotnisku (lub innym przejściu granicznym). Aby otrzymać pozwolenie na wjazd do Izraela, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim okres pobytu na terenie kraju nie może przekraczać 90 dni. Oprócz tego turysta z Polski zobowiązany jest do posiadania paszportu ważnego od co najmniej 6 miesięcy. Wymagane jest ponadto posiadanie biletu powrotnego, rezerwacji hotelu oraz trasy wycieczki.

Pieczątka z Izraela w paszporcie może zamknąć drogę do wizyty w niektórych państwach? Okazuje się, że tak. Dotyczy to krajów islamskich, w tym m.in. Iraku, Iranu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Libanu, Jemenu czy Arabii Saudyjskiej. Problemu nie ma, jeśli chodzi o państwa bardziej turystyczne, jak Egipt, Jordania, Maroko, Tunezja czy Turcja. Warto jednak pamiętać, że problem z pieczątkami jest coraz rzadszy, Izrael od dłuższego czasu nie stempluje bowiem już paszportów. Zamiast tego skanowana jest pierwsza strona naszego paszportu i otrzymujemy niewielką karteczkę, która zastępuje pieczątkę izraelską w paszporcie.

Zobacz także

5. Waluta w Izraelu: jaką zabrać na podróż?

Obowiązującą w Izraelu walutą jest nowy szekel izraelski (ILS), który dzieli się na 100 agorot. Jego kurs wynosi obecnie około 1 zł. Jaką walutę najlepiej zabrać do Izraela? Dolary amerykańskie lub euro, choć ta pierwsza waluta jest popularniejsza. Najkorzystniej jest wymienić pieniądze na miejscu – nie warto jednak wymieniać całej sumy już na lotnisku, gdzie kurs jest niekorzystny. W mieście dostępne są bowiem liczne kantory oraz oddziały banków.

Szekel Izrael
fot. Shutterstock

Znalezienie bankomatu również nie będzie stanowiło problemu, choć warto pamiętać, że część banków pobiera prowizję. Osoby preferujące płatność kartą kredytową (Visa lub MasterCard) powinny wiedzieć, że te są uznawane jedynie przez większe restauracje, sklepy czy hotele.

6. Jedzenie i ceny w Izraelu

Izrael zdecydowanie nie należy do najtańszych krajów. Nawet w zwykłym supermarkecie bochenek chleba (w przeliczeniu na złotówki) może kosztować około 10 zł, 1,5-litrowa butelka wody – ok. 7 zł, litr mleka ok. 5-6 zł, mały kubeczek jogurtu ok. 5-6 zł, coca-cola 500 ml – ok. 10 zł, a paczka wędlin w plastrach - 16-18 zł. Jeśli mamy taką możliwość, zakupy najlepiej robić na targach, gdzie zwykle jest taniej.

Jak prezentują się ceny w lokalach w Izraelu? Za café latte w kawiarni zapłacimy ok. 10 zł, sok ze świeżo wyciskanych owoców od 15 zł, za słynną rybę św. Piotra (z której słynie Izrael) ok. 90 zł, a ceny obiadu w restauracji rozpoczynają się od 80 złotych.

Zobacz także

7. Transport w Izraelu: jak poruszać się po kraju?

Popularnym sposobem na poruszanie się po Izraelu jest wynajęcie samochodu (ceny zaczynają się już od jakichś 20 euro za dzień, akceptowane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy.). Ceny paliwa są wyższe niż w Polsce i różnią się w zależności od miejsca – od 4,85 ILS przy mniejszych stacjach w mieście do nawet 7 ILS przy autostradzie. Jest to więc opłacalny sposób przemieszczania się po kraju dla większej liczby osób. Warto jednak przygotować się na ogromne korki – nie tylko w miastach i nie tylko w godzinach szczytu, ale również na autostradach.

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na wypożyczenie auta, nawet do najdalszych zakątków kraju dojedziemy komunikacją publiczną. Pociągiem najwygodniej jest podróżować wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Autobus (najczęściej linii Egged) warto wybrać na trasie Tel Awiw – Jerozolima (ok. 20 zł za bilet). Transport publiczny, z nielicznymi wyjątkami, zatrzymuje się na czas szabatu. Dotyczy to także pociągów na lotnisko, które przestają kursować w piątek wieczorem i ruszają ponownie w sobotę po zachodzie słońca.

Zobacz także

8. Religia i obyczaje: jak się ubierać i zachowywać?

Izrael jest krajem trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Świętym miejscem dla ich wyznawców jest szczególnie Jerozolima. Dla Żydów to historyczna stolica królestwa Izraela, w której znajdowała się Arka Przymierza. Dla chrześcijan to miejsce, w którym Jezus został ukrzyżowany i zmartwychwstał. Wyznawcy islamu wierzą, że w Jerozolimie (na Wzgórzu Świątynnym) dostąpił wniebowstąpienia sam Mahomet.

Ściana płaczu - Jerozolima
fot. Shutterstock

Planując zwiedzanie, szczególnie miejsc ważnych religijnie i kulturowo dla mieszkańców Izraela, np. bazylika Grobu Świętego, Wzgórze Świątynne czy Jad Waszem, należy przestrzegać zasad związanych z ubiorem. Kobiety muszą pamiętać o zakrytych ramionach i kolanach. Przy Ścianie Płaczu można wypożyczyć chusty przy wejściu dla kobiet, natomiast mężczyźni otrzymają jarmułkę przy wejściu dla mężczyzn. W ultraortodoksyjnych dzielnicach, jak np. żydowska Mea Szearm, zasady ubioru są bardziej rygorystyczne – dla kobiet oznacza to długie spódnice, koszule z długimi rękawami i luźne ubranie. Warto również pamiętać, że niektóre z plaż podzielone są na osobne sekcje dla kobiet i mężczyzn.

W piątek o zachodzie słońca rozpoczyna się szabat, który trwa do zachodu słońca w sobotę. Należy wcześniej zaopatrzyć się w artykuły spożywcze i inne niezbędne towary, większość sklepów i urzędów pozostaje wówczas zamknięta – wyjątkiem są usługi zlokalizowane w dzielnicach muzułmańskich. W miejscowościach turystycznych wiele restauracji, klubów i barów jest otwartych nawet w czasie szabatu.

Zobacz także

Przeczytaj także:

• Dubaj: 8 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podróżą [PORADNIK] 

• Oman: 7 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podrożą

• Maroko: 7 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podróżą

___

RadioZET.pl/NC