Zamknij

Ten kraj luzuje obostrzenia i otwiera hotele i siłownie. Jednak tylko dla zaszczepionych

15.02.2021 13:10

Izrael w przyszłym tygodniu otworzy hotele, galerie handlowe oraz siłownie. Jest jednak pewien haczyk. Wstęp będą mieli tylko zaszczepieni oraz te osoby, które przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa. W pierwszej połowie marca natomiast planowane jest kolejne luzowanie obostrzeń - mają zostać otwarte bary, kawiarnie i restauracje.

Izrael. Kraj luzuje obostrzenia i otwiera hotele i siłownie. Jednak tylko dla zaszczepionych
fot. SHUTTERSTOCK

Izrael jest niepodważalnym liderem, jeśli chodzi o tempo szczepień swoich obywateli. Jak podaje PAP, to właśnie tam procentowo najwięcej osób jest już zaszczepionych - co najmniej jedną dawkę przyjęło ponad 41 procent mieszkańców.

Mimo tak dobrego tempa szczepień, w Izraelu nadal zamkniętych jest wiele sektorów gospodarki. Przedsiębiorcy zaczęli więc grozić buntem i otwarciem niektórych obiektów wbrew decyzji rządu. Prawdopodobnie przyczyniło się to do przedstawiania planu odmrażania przez Izraelskie Ministerstwo Zdrowia.

Izrael otwiera hotele, galerie handlowe i siłownie, ale tylko dla zaszczepionych

23 lutego częściowo otwarte zostaną hotele, siłownie oraz galerie handlowe. We wspomnianych obiektach obowiązywać będzie jedna zasada - wstęp tylko dla zaszczepionych lub osób, które przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa.

Jak podaje portal fly4free.pl, każda osoba przed wejściem będzie musiała pokazać specjalną aplikację, która zostanie aktywowana w tym tygodniu. Znajdą się w niej informacje potwierdzające przyjęcie szczepionki. 

Co więcej, na początku marca planowane jest także otwarcie restauracji, barów oraz kawiarni. Nie wiadomo jeszcze, czy w tym przypadku będzie obowiązywać taka sama zasada. 

Z jednej strony poluzowanie obostrzeń to dobra wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców. Z drugiej natomiast jest to pewna dyskryminacja i wykluczenie dla osób, które jeszcze nie zdążyły się zaszczepić lub które w ogóle nie chcą tego robić.

Przypomnijmy, że obecnie do odwołania obowiązuje zakaz wjazdu cudzoziemców na terytorium Izraela oraz terytoria podlegające Palestyńskiej Władzy Narodowej. Zakaz nie obejmuje osób mających prawo pobytu w Izraelu.

loader

RadioZET.pl/PAP/timesofisrael.com/Fly4free.pl