Zamknij

Izrael całkowicie zamyka granice i wstrzymuje podróże. Powodem nowy wariant koronawirusa

29.11.2021 09:23
Lotnisko w Izraelu
fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Izrael jako pierwszy kraj na świecie zamknął swoje granice dla obcokrajowców w reakcji na nowy, bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Zakaz podróży wprowadzono od niedzieli (28 listopada) i ma potrwać 14 dni. Przepisy nie dotyczą obywateli Izraela, jednak i oni muszą liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami. 

Nowy wariant koronawirusa Omikron, który został odkryty w Republice Południowej Afryki, wstrząsnął światem. Według naukowców wariant ten jest bardziej zaraźliwy i może być odporny na działanie szczepionek. Poza RPA i Botswaną pojedyncze zakażenia Omikronem potwierdzono już w Wielkiej Brytanii, Hongkongu, Australii, Włoszech, Izraelu, Belgii, Czechach i Holandii. Pierwszy przypadek wykryto też w Niemczech.

Reagując na nowy wariant koronawirusa, rządy kolejnych państw wprowadzają bądź rozważają wprowadzenie obostrzeń w podróżowaniu. Już w minioną sobotę władze Izraela poinformowały o wprowadzeniu zakazu wjazdu dla wszystkich obcokrajowców. 

Izrael zamyka granice przez nowy wariant koronawirusa

O decyzji dotyczącej tymczasowego zamknięcia granic kraju od 28 listopada poinformował premier Izraela, Naftali Bennett. Na początek zamknięcie potrwa 14 dni. Nie jest jednak wykluczone, że zakaz wjazdu dla obcokrajowców zostanie przedłużony. 

Z kolei obywatele Izraela, powracający z zagranicy, są zobowiązani do okazania testu PCR po powrocie do kraju i kwarantanny. Zaszczepieni i zdrowi Izraelczycy przejdą trzydniową kwarantannę, a niezaszczepieni będą w samoizolacji przez siedem dni (pod warunkiem, że wynik drugiego testu na koronawirusa będzie negatywny).

Już w piątek 26 listopada władze izraelskie postanowiły umieścić wszystkie kraje afrykańskie, z wyjątkiem części północnej kontynentu, na czerwonej liście państw, do których wyjazd Izraelczyków jest zakazany bez specjalnego pozwolenia. Zabroniony został też wjazd do Izraela podróżnych z tych krajów. 

Israel Logistics Service, korzystając m.in. z antyterrorystycznego monitoringu telefonów komórkowych, lokalizuje wszystkich, którzy przybyli z tych państw w ciągu ostatniego tygodnia, by "poinstruować ich, aby natychmiast udali się na kwarantannę" – poinformowało biuro.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wariant koronawirusa Omikron występujący w kilku krajach południowej Afryki, został zidentyfikowany w Izraelu u pacjenta, który wrócił z Malawi. Prowadzone są też badania siedmiu kolejnych przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa.

Izrael jest pierwszym krajem, który całkowicie zamknął swoje granice w związku z pojawieniem się wariantu Omikron. Okazuje się, że w ślad za nim idą kolejne państwa. W poniedziałek rząd Japonii ogłosił, że od 30 listopada granice będą zamknięte dla zagranicznych gości z powodu nowej, bardziej zaraźliwej odmiany koronawirusa. 

Źródło: PAP, rp.pl