Zamknij

Izrael pokonał Covid-19 i wraca do normalności. Tak wygląda życie po lockdownie [WIDEO]

31.03.2021 13:27

Kolejne kraje zaostrzają obostrzenia, natomiast Izrael powoli wraca do normalności. Jest to efekt sukcesu programu szczepień, dzięki któremu w niewielkim państwie na Bliskim Wschodzie zniesiono większość restrykcji wprowadzonych w walce z pandemią. Mieszkańcy oblegają izraelskie restauracje i targi, a przed Ścianą Płaczu pojawiły się tłumy. 

Izrael - ściana płaczu
fot. Shutterstock

Izrael jest światowym liderem, jeśli chodzi o tempo szczepień przeciwko COVID-19 – do tej pory szczepionkę otrzymała ponad połowa populacji. Dzięki temu kraj mógł wprowadzić "zielone paszporty" czy też "zielone przepustki", które zwalniają zaszczepionych z covidowych restrykcji. W Izraelu mieszkańcy zaczynają powoli zapominać o pandemii. 

Izrael. Tłumy przy Ścianie Płaczu 

Jerozolima w okresie świątecznym tętni życiem. Przed Ścianą Płaczu pojawiają się tłumy, a cały kraj wydaje się powracać do normalnego życia.

"Ostatni raz takie tłumy były tu podczas Pesach w 2019 roku, o pandemii przypominają tu tylko maseczki i pleksy rozdzielające grupy wiernych. Tak działają szczepienia w Izraelu" – relacjonuje reporterka Radia ZET, Joanna Mąkosa.

Mieszkańcy Tel Avivu i innych wielkich metropolii po wprowadzeniu "zielonej przepustki" tłumie ruszyli też do restauracji, pubów i sklepów. Na najsłynniejszym targowisku w Izraelu, bazarze Carmel, również nie ma już śladu po pandemii.

Władze kraju podjęły też w ostatnim czasie decyzję o likwidacji ograniczeń przekraczania granic kraju dla obywateli Izraela. Do tej pory przybywać mogło nie więcej niż 3 tys. osób dziennie. Powracający do kraju Izraelczycy będą musieli poddać się jednak kwarantannie.

Zobacz także

"Zielone przepustki" w Izraelu

"Zielony paszport" – przemianowany ostatecznie na "zieloną przepustkę", by uniknąć skojarzeń ze swobodnymi podróżami zagranicznymi  – to specjalna mobilna aplikacja potwierdzająca, że jej posiadacze zostali zaszczepieni dwoma dawkami lub są ozdrowieńcami (w aplikacji wyświetla się wówczas kolor zielony, skąd wzięła się nazwa paszportu). Do tego potrzebny jest jednak dokument tożsamości.

Dzięki takiej "zielonej przepustce" mieszkańcy Izraela są zwolnieni z obowiązujących restrykcji. Mogą korzystać z siłowni i basenów, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, a także przebywać w hotelach i w miejscach kultu religijnego. W restauracjach mogą przebywać w zamkniętej części (dla pozostałych, niezaszczepionych, zarezerwowane są ogródki).