Zamknij

Izrael ponownie otworzy granice dla zaszczepionych. Zmiany również dla turystów z Polski

04.01.2022 10:15
Lotnisko Ben Gurion w Izraelu
fot. Gik Cohen-Magen/AFP/East News

Izrael po raz kolejny otwiera się na turystów i zmienia zasady wjazdu. Od 9 stycznia do kraju będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy, którzy są w pełni zaszczepieni lub przechorowali Covid-19 i przybywają z krajów o średnim ryzyku epidemicznym, określanych jako "pomarańczowe" – poinformowało izraelskie ministerstwo zdrowia. Zmiany dotyczą również turystów z Polski. 

Izrael regularnie zaostrza i luzuje przepisy wjazdowe. Pod koniec listopada 2021 roku władze tego kraju zamknęły swoje granice dla cudzoziemców z powodu rozprzestrzeniania się na świecie nowego wariantu omikron. Teraz premier Naftali Benet zapowiedział stopniowe łagodzenie restrykcji związanych z podróżami.

Izrael od 9 stycznia otwiera granice dla zaszczepionych

Zmiany w przepisach wjazdowych mają obowiązywać od 9 stycznia. Zagraniczni podróżni przybywający do Izraela z "pomarańczowych" krajów, czyli o średnim ryzyku epidemicznym, będą musieli przedstawić zaświadczenie o tym, że zaszczepili się przeciwko Covid-19 lub przeszli tę chorobę (są tzw. ozdrowieńcami). Ponadto wymaga się, by podróżni, którzy przeszli koronawirusa, byli zaszczepieni na Covid-19 przynajmniej pojedynczą dawką.

Wszyscy przybywający do Izraela są dodatkowo zobowiązani do wykonania testu PCR maksymalnie 72 godziny przed wylotem i do poddania się kolejnemu testowi niezwłocznie po przylocie. Po wykonaniu drugiego testu na lotnisku podróżujący zostaną poddani kwarantannie – maksymalnie 24-godzinnej – do czasu otrzymania kolejnego negatywnego wyniku.

Osoby, u których zostanie potwierdzone zakażenie koronawirusem po przybyciu do Izraela, zostaną przewiezione do rządowego ośrodka izolacji na okres 14 dni, gdzie pozostaną na koszt własny lub ubezpieczyciela. 

Na "pomarańczowej" liście izraelskich władz umieszczono obecnie zdecydowaną większość państw świata, w tym Polskę. Ministerstwo zdrowia planuje, by do tej kategorii przesunięto również RPA, Nigerię, Hiszpanię, Portugalię, Francję i Kanadę, które są obecnie uznawane za "czerwone" kraje najwyższego ryzyka. Kilka innych "pomarańczowych" krajów, m.in. USA, Wielka Brytania i Szwajcaria miałyby się z kolei znaleźć na liście państw "czerwonych".

RadioZET.pl/PAP, gov.pl