Zamknij

Izrael ponownie otwiera się na turystów. Podano datę i warunki wjazdu dla podróżujących

06.09.2021 09:13
Izrael - turyści
fot. Shutterstock

Izrael już niedługo przyjmie zagranicznych turystów. Będą to na początek liczące od 5 do 30 osób grupy wycieczkowe z wybranych krajów, w tym również z Polski. Pilotażowy program, który ma na celu pobudzenie turystyki w Izraelu, rusza już od 19 września – poinformowało w niedzielę Izraelskie Ministerstwo Turystyki.

Izrael po raz kolejny zapowiada otwarcie granic dla turystów. W maju rząd Izraela zezwolił na przyjazd małych zorganizowanych grup i przybyło wówczas ponad 2 tys. gości, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Inicjatywa została jednak wstrzymana w sierpniu, gdy rozprzestrzenił się wariant Delta koronawirusa, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu zakażeń. 

Teraz wszystko wskazuje na to, że popularny turystycznie kraj ponownie zezwoli na wjazd turystom. Zmiany dotyczą niewielkich grup wycieczkowych podróżujących z bezpiecznych pod względem epidemicznym miejsc. 

Izrael ponownie wpuści turystów. Stawia jednak warunki

W ramach pilotażowego programu grupy liczące od 5 do 30 osób z krajów znajdujących się na izraelskiej liście zielonej, żółtej i pomarańczowej będą mogły wjechać pod warunkiem, że wszyscy członkowie będą w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Oprócz tego będą zobowiązani do posiadania negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego do 72 godz. przed przyjazdem) i dodatkowo przejdą szybki test antygenowy po wylądowaniu na lotnisku im. Ben Guriona w Tel Awiwie.

To oznacza, że do Izraela już wkrótce będą mogli wjechać także turyści z Polski. Nasz kraj wraz z dziewięcioma innymi państwami znajduje się na liście żółtej, oznaczonej jako "niskiego ryzyka".

Reguły nie zmieniają się dla indywidualnych przyjezdnych, którzy nie mogą odwiedzać Izraela od wybuchu pandemii w marcu 2020 r. z wyjątkiem wizyt rodzinnych.

Zgodnie z nowym planem, który rusza od 19 września, rząd nie ogranicza samej liczby wycieczek, ale nie będą mieli wstępu turyści z grupy krajów z "listy czerwonej", czyli wysokiego ryzyka. Obejmuje ona teraz Bułgarię, Brazylię, Meksyk i Turcję.

Obecnie Izrael nie uznaje żadnego zagranicznego świadectwa szczepień. Obcokrajowcy, którzy chcą wjechać do kraju, muszą przedstawić swoje zaświadczenia, by otrzymać specjalne zezwolenie wymagane na wjazd. Z kolei oi przybyciu do Izraela muszą prywatnie wykonywać testy antygenowe lub PCR, jeśli chcą wejść do wielu restauracji, muzeów czy na imprezy kulturalne i wystawy.

Ministerstwo turystyki przyznało, że wśród turystów, którzy przyjechali po złagodzeniu warunków od maja „nie zidentyfikowano ani jednego przypadku koronawirusa".

W 2019 r. Izrael odwiedziła rekordowo duża liczba 4,55 miliona turystów, którzy zasilili gospodarkę Izraela sumą 7,2 miliarda dolarów.

RadioZET.pl/PAP (Joanna Baczała), gov.pl