Zamknij

Jamajka: 6 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podróżą [Przewodnik praktyczny]

Nina Czochara
04.12.2018 15:48
Jamajka
fot. Shutterstock

Z czego słynie Jamajka? Kiedy warto zaplanować wczasy na wyspie? Na co uważać i co przywieźć z wakacji? Podajemy przydatne informacje praktyczne, które pomogą w zaplanowaniu wycieczki na Jamajkę.

Jamajka – wyspa i państwo w jednym – położona jest na Morzu Karaibskim, w archipelagu Wielkich Antyli. Znajduje się około 150 km od wybrzeży Kuby i 175 km od Haiti ze słynną Dominikaną. Odkryta w 1494 roku przez Krzysztofa Kolumba, dziś stanowi coraz popularniejszy cel turystycznych wyjazdów. Przed rozpoczęciem wakacji na Jamajce warto się dobrze przygotować. Oto 6 rzeczy, o których warto wiedzieć.

1. Kiedy warto jechać? Pogoda na Jamajce

Jamajka położona jest w strefie klimatu równikowego. Wiąże się to z dużą wilgotnością powietrza i wysokimi temperaturami przez cały rok. Średnie najwyższe temperatury w ciągu dnia wahają się między 30°C i 32°C oraz od 22-26°C nocą. Warto pamiętać, że w wyższych partiach górskich porośniętych tropikalną roślinnością może być chłodniej i zdarzają się chwilowe, ale dość obfite opady.

Na Jamajce pogoda sprzyja o każdej porze roku – właśnie dlatego sezon trwa tu tak naprawdę przez 12 miesięcy. Najlepszym czasem na wyjazd wydaje się jednak okres od grudnia do kwietnia – wówczas na wyspie panuje tzw. pora sucha, a upały nie są aż tak uciążliwe. To również idealna pora na ucieczkę od zimy panującej w chłodniejszych rejonach świata, w tym również Polski.

Jamajka
fot. Shutterstok

Od sierpnia do listopada na Jamajce mówi się o sezonie huraganów. Warto jednak pamiętać, że zwykle wiatry nie są tak mocne, jak w innych regionach Karaibów. W tym czasie można spodziewać się także gwałtownych burz oraz obfitych deszczów. Trzeba jednak wiedzieć, że to zazwyczaj intensywne, lecz krótkotrwałe opady. Po nich następuje słońce, które szybko wszystko osusza. Typowym miesiącem huraganowym jest sierpień, chociaż także lipiec i wrzesień mogą być bardzo burzowe.

Zobacz także

2. Jamajka: paszport czy wiza?

Turyści z Polski, którzy zamierzają spędzić na Jamajce mniej niż 30 dni, mogą podróżować bez wizy. Konieczne jest jednak posiadanie paszportu, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Podróżujący samodzielnie, czyli nie w ramach zorganizowanej wycieczki, mogą zostać poproszeni o przedstawienie szczegółowego planu wyprawy oraz sumy pieniędzy, która umożliwi im przeżycie w tym kraju. „Turysta powinien móc wykazać rezerwację w hotelu, pensjonacie czy zaproszenie do przyjaciół” – czytamy na stronie polskiego MSZ.

W przypadku pobytu dłuższego niż wskazany wymagana jest wiza wydawana przez Ambasadę Jamajki w Berlinie.

Zobacz także

3. Waluta i przykładowe ceny na Jamajce

Walutą obowiązującą na Jamajce jest dolar jamajski (100 JMD=2,76 PLN i 0,79 USD). Wwóz oraz wywóz tej waluty jest całkowicie zabroniony. Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie (USD) – można nimi płacić w większości miejsc lub wymienić na walutę lokalną m.in. w hotelach, bankach oraz kantorach. Nie warto wymieniać pieniędzy na lotnisku, zaraz po przylocie, ponieważ korzystniejszy kurs jest w miejscowościach typowo turystycznych.

Waluta Jamajki
fot. Shutterstock

Jakie są przykładowe ceny produktów na Jamajce? Za butelkę wody mineralnej zapłacimy ok. 60 JMD, za piwo – 250 JMD, za butelkę rumu – ok. 750 JMD, coca-cola – 250 JMD i świeży sok z owoców – 100 JMD. Zaleca się robienie zakupów w większych hurtowniach, takich jak np. Montego Freeport.

4. Bezpieczeństwo na Jamajce

Jamajka nie jest uznawana za bezpieczny kraj. Turystom zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i ograniczenie wypadów poza tereny hoteli i ośrodków wypoczynkowych, zwłaszcza w nocy, kiedy dochodzi do wzmożenia aktywności przestępców i do zabójstw. Po przylocie na Jamajkę, w drodze z lotniska do hotelu, a także przy powrocie, lepiej skorzystać z usług touroperatorów lub z transportu organizowanego przez hotele.

Jak podaje MSZ, „nie należy nosić biżuterii w miejscach publicznych bądź innych wartościowych przedmiotów, które mogłyby zwrócić uwagę. Nie należy też pozostawiać rzeczy bez opieki, także w pokojach hotelowych – wskazane jest korzystanie z hotelowych sejfów”.

Zobacz także

5. Co warto przywieźć z Jamajki? Pamiątki z wakacji

Doskonała pamiątką z wakacji będzie kawa. Jamajska Blue Mountain uznawana jest za najlepszą na świecie – charakteryzuje ją niesamowity, wyrazisty smak i intensywny zapach. Woreczek ziaren tej kawy można kupić w jednej z lokalnych plantacji lub w markecie.

 Blue Mountain
fot. Shutterstock

Wyspa słynie też z rumu – na tych terach produkuje się go już od XVII wieku. Popularne gatunki to White Lightning i Wray & Nephew – podobną są najlepsze na świecie! Bardzo dobrze smakuje również likier kawowy – Tia Maria.

Jamajka znana jest jako ojczyzna Boba Marleya. Właśnie dlatego na wyspie znajdziemy mnóstwo pamiątek z podobizną muzyka – magnesy, koszulki, pocztówki itp. Oczywiście, jak w każdym turystycznym miejscu, nie zabraknie też miejscowej biżuterii, drewnianych rzeźb, obrazów czy czapek z flagą Jamajki. Wybór jest naprawdę ogromny.

ZOBACZ TAKŻE:  Meksyk: co warto zobaczyć? Oto 9 najpiękniejszych miejsc

6. Wycieczki z biurem podróży i loty na Jamajkę. Ile kosztują?

Biura podróży, ze względu na sporą odległość z Polski, zwykle oferują 2-tygodniowe wczasy na Jamajce. Koszt wakacji z biurem podroży to około 5500 zł za osobę (z przelotem, zakwaterowaniem w hotelu 4-gwiazdkowym i wyżywieniem all inclusive). Hotel 5-gwiazdkowy w tym samym terminie (również na 2 tygodnie) kosztuje od 8000 zł za osobę. Biura podróży oferują bezpośredni przelot – długość lotu na Jamajkę wynosi 13 godzin.

Jamajka
fot. Pixabay

Jeśli chodzi o samodzielne planowanie przelotów, nie ma bezpośredniego połączenia z Polski na Jamajkę (zwykle dostępne są z dwoma przesiadkami). Z Warszawy na lotnisko Montego Bay (MBJ) można polecieć m.in. liniami Brussels Airlines, LOT czy Lufthansą (w czasie przesiadek zmieniamy również linię lotniczą). Koszt połączenia w obie strony kosztuje około 2600 zł za osobę.

Zobacz także

Jamajka: informacje praktyczne

Powierzchnia Jamajki: 10 991 km2
Stolica Jamajki: Kingston
Strefa czasowa: czas polski – 6 godz.
Język: Na Jamajce obowiązują dwa języki urzędowe angielski i kreolski jamajski. Ten drugi powstał na bazie angielskiego.
Zdrowie i szczepienia przed wyjazdem: Przed podróżą na Jamajkę nie ma obowiązkowych szczepień, ale zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi, zapalenie wątroby typu A i B oraz dur brzuszny. Należy unikać spożywania posiłków nieznanego pochodzenia, z przydrożnych stoisk. Nie należy pić wody z kranu, najlepiej kupować wodę butelkowaną.
Wtyczki elektryczne: Na Jamajce obowiązują wtyczki typu amerykańskiego (z dwoma płaskimi bolcami), dlatego konieczne jest zabranie ze sobą odpowiedniej przejściówki, wypożyczenie w hotelu lub kupienie na miejscu.

Zobacz także

Przeczytaj także:

M jak Mauritius

•  Karaiby: najpiękniejsze wyspy. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Malediwy. Czy tak wygląda raj? [PRZEWODNIK] 

___

RadioZET.pl/NC