Zamknij

Japonia w końcu otworzy się na turystów. Ale wpuści testowo tylko... 50 osób

20.05.2022 10:14
Japonia - lotnisko
fot. Aviation-images/UIG Diverse/East News

Japonia zgodnie z zapowiedziami jeszcze w maju otworzy swoje granice dla zagranicznych turystów. Na początek wpuszczonych zostanie jednak zaledwie... 50 osób i to z kilku wybranych państw. Ma to być rodzaj eksperymentu, w ramach którego władze Kraju Kwitnącej Wiśni sprawdzą, czy złagodzenie obostrzeń nie wpłynie na nagły wzrost zachorowań na Covid-19. 

Jak informowaliśmy na początku minionego tygodnia, Japonia podjęła decyzję o stopniowym luzowaniu restrykcji i testowym otwarciu granic dla turystów. Już wtedy podawano, że na początek zagraniczni goście będą mogli podróżować w małych zorganizowanych grupach, w dodatku po spełnieniu licznych warunków (m.in. przedstawieniu zaświadczenia o trzech dawkach szczepienia). Teraz japońskie władze podały bardziej szczegółowy plan otwierania granic. Okazuje się, że niewiele osób skorzysta z zapowiadanego luzowania przepisów wjazdowych. 

Japonia testowo otworzy granice. Na początek wpuści 50 turystów

Rząd Japonii ogłosił, że do końca maja wpuści testowo do kraju kilka grup zagranicznych turystów, liczących maksymalnie po 4 osoby. Łącznie ma to być to tylko 50 osób, w dodatku z czterech wybranych państw. Mowa tu o turystach z Australii, USA, Singapuru i Tajlandii.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób grupy podróżników będą wybierane. Podano jednak, że zagraniczni goście muszą spełnić szereg covidowych restrykcji – okazać zaświadczenie o przyjęciu trzech dawek szczepionki przeciwko Covid-19, a także wykonać dwa testy – PCR nie wcześniej niż 72 godz. przed podróżą oraz drugi już po przylocie. Jednocześnie wszyscy podróżujący muszą wykupić specjalne ubezpieczenie zdrowotne. 

Skąd pomysł na taki nietypowy eksperyment związany z otwieraniem granic? Władze Japonii chcą sprawdzić, czy złagodzenie obostrzeń nie wpłynie na wzrost zakażeń koronawirusem w kraju. Jednocześnie starają się przetestować nowe sposoby mające zapobiec rozwojowi pandemii. Na początek wybrana grupa turystów przez cały pobyt będzie stałe nadzorowana przez przewodnika. Dodatkowo plan ich wycieczki będzie z góry narzucony, bez możliwości jakichkolwiek modyfikacji. 

Jeśli eksperyment zakończy się pozytywnie i nie spowoduje nagłego wzrostu zakażeń, wtedy granice kraju zostaną szerzej otwarte na zagranicznych gości już w czerwcu. 

Obecnie obowiązujące przepisy wjazdowe zezwalają na przyjęcie 10 tys. podróżujących dziennie, ale nie obejmują turystów rekreacyjnych. Do Japonii mogą wjechać na razie jedynie obywatele, mieszkańcy, naukowcy, studenci, członkowie rodzin mieszkańców i osoby podróżujące służbowo. Niektórzy muszą przejść kwarantannę w zależności od tego, z jakiego kraju przybywają.

Źródło: CNN Travel, Fly4free