Zamknij

Ogromne ilości pumeksu dryfują po morzu przy Japonii. "To nowy rodzaj katastrofy wulkanicznej"

05.11.2021 08:58
Pumeks dryfuje po morzu
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Ogromne ilości pumeksu dryfują po morzu i zalegają na plaży w pobliżu wyspy Okinawa w Japonii. To skutek wybuchu podwodnego wulkanu, do którego doszło ponad trzy miesiące temu. Jak podał portal Japan News, jest to "nowy rodzaj katastrofy wulkanicznej".

Japonia narażona jest na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów ze względu na swoje położenie geograficzne. Kraj ten znajduje się w rejonie Pacyficznego Pierścienia Ognia – jednego z najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów kuli ziemskiej.

W sierpniu doszło do erupcji podwodnego wulkanu w pobliżu wysp Ogasawara. W ciągu dwóch miesięcy kawałki wulkanicznej skały magmowej przypominającej pumeks dotarły do brzegów Okinawy oraz innych, mniejszych wysp – pisze portal związany z dziennikiem "Yomiuri Shimbun".

Japonia. Pumeks na plażach i morzu [WIDEO]

Dryfujący pumeks jest przyczyną wielu problemów. W prefekturze Okinawa w hodowlach pomarły ryby, a kutry rybackie nie mogły wypływać na połów. Niektóre promy musiały wstrzymać kursowanie, ponieważ pumeks zablokował silniki – wylicza japoński portal, wzywając rząd w Tokio do podjęcia pilnych działań.

W sieci pojawiło się nagranie kobiety o pseudonimie "Moco", która zdecydowała się na kąpiel w morzu pełnym pumeksu. Na filmie udostępnionym przez Agencję Reutera, można dostrzec ogromne ilości wulkanicznej skały, która gęsto przykrywa powierzchnię wody. Pumeks jest wyrzucany również przez fale na brzeg wyspy, przez co zalega również na plażach.

Co ciekawe, ten sam wulkan wybuchł w 1986 roku, ale tegoroczna erupcja była znacznie silniejsza, a warstwa kamieni pumeksu pokryła porty i plaże, co można nazwać "nowym rodzajem katastrofy wulkanicznej" – ocenia dziennik Japan News. Zwraca przy tym uwagę na obawy, że pumeks, niesiony prądami morskimi, dotrze do wysp Kiusiu, Honsiu i Sikoku.

Władze Okinawy zmobilizowały ciężkie maszyny do zbierania kawałków pumeksu, które nagromadziły się w portach, by je następnie wywieźć. Rząd centralny obiecał wsparcie finansowe, ale zdaniem Japan News powinien również dostarczyć potrzebne materiały i zapewnić pomoc ekspertów.

Japońska agencja Kyodo informowała, że w wyniku sierpniowej erupcji podwodnego wulkanu około 1,2 tys. km na południe od Tokio doszło do powstania nowej wyspy. Ma kształt litery „C” i średnicę około jednego kilometra. Wyspa zostanie prawdopodobnie dołączona do terytorium Japonii, jeśli zostanie uznana za naturalnie powstały fragment lądu zgodnie ze standardami międzynarodowymi.

Źródło: PAP, TVN Meteo, Reuters