Zamknij

Wybuchł jeden z największych aktywnych wulkanów świata. Pył wyrzucony na wysokość 3,5 km [WIDEO]

20.10.2021 08:42
Wybuch wulkanu Aso w Japonii
fot. PAP/EPA/JAPAN METEOROGICAL AGENCY HANDOU

Wybuchł jeden z największych na świecie aktywnych wulkanów. Góra Aso na japońskiej wyspie Kiusiu wyrzuca kłęby pyłu i popiołu wulkanicznego na wysokość 3,5 km. W sieci pojawiły się nagrania ukazujące erupcję.

Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że do erupcji w kraterze Nakadake 1 doszło ok. godz. 11.43 czasu lokalnego (4.43 czasu polskiego). Popiół wyrzucany przez wulkan może spaść na miasta w prefekturze Kumamoto w środę, późnym popołudniem. W ostatnim czasie na świecie budzi się coraz więcej niebezpiecznych wulkanów.  

Japonia. Erupcja wulkanu na wyspie Kiusiu [WIDEO]

Ogromne kłęby pyłu i popiołu wulkanicznego wydobywają się na wysokość około 3,5 tys. metrów w odległości kilometra od krateru. Poziom alarmu wulkanicznego został podniesiony do trzeciego stopnia w pięciostopniowej skali.

Lokalna społeczność jest proszona o zachowanie należytego dystansu wobec góry Aso i jej sąsiedztwa. W promieniu ok. 1 km od krateru mogą być rozrzucane gorące popioły i kawałki skał.

Rzecznik japońskiego rządu poinformował, że na razie nie wiadomo czy w wyniku erupcji ktoś ucierpiał lub czy wulkan spowodował jakieś zniszczenia. Wiadomo, że ewakuowano czworo wspinaczy, którzy w czasie wybuchu szli na górę wulkanu. W miniony czwartek miała miejsce wcześniejsza niewielka erupcja.

Góra Aso to największy aktywny masyw wulkaniczny w Japonii i jeden z największych na świecie. Ma wysokość 1 592 m n.p.m.  i znajduje się na wyspie Kiusiu w prefekturze Kumamoto. Ostatni raz japoński wulkan dał o sobie znać w 2019 roku. Wówczas kłęby dymu i popiołu nad jednym z kraterów podniosły się na wysokość 600 metrów.

Źródło: PAP, rp.pl