Zamknij

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce. 8 miast, które warto odwiedzić

25.11.2021
Aktualizacja: 25.11.2021 15:05
Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu
fot. Shutterstock/ na zdj. jarmark w Poznianu

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce to niezwykłe miejsca, gdzie można poczuć magiczną atmosferę świąt. Ulice ozdobione pięknymi dekoracjami i barwnymi iluminacjami. Stragany wypełnione regionalnymi przysmakami, ozdobami i rękodziełem. Do tego unoszący się między stoiskami zapach pierników i grzanego wina. Nic dziwnego, że świąteczne jarmarki cieszą tak dużą popularnością. Które miejsca warto odwiedzić? Oto 8 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych 2021 w Polsce.

Jarmarki bożonarodzeniowe wracają w niektórych miastach w Polsce dopiero po roku przerwy spowodowanej pandemią. Tym bardziej warto wybrać się w podróż po rynkach i ulicach największych miast naszego kraju – Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Gdańsku – w których czuć już świąteczny klimat i gdzie można podziwiać bajkową scenografię. 

Jarmark bożonarodzeniowy 2021 we Wrocławiu

To jeden z największych i najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce. Spacerując między stoiskami, można znaleźć m.in. świąteczne ozdoby, rękodzieła, kosmetyki oraz lokalne przysmaki. Konieczne trzeba spróbować potraw z grilla, owoców w czekoladzie i grzanego wina.

Stragany z regionalnymi oraz zagranicznymi produktami zostały już rozstawione przy wrocławskim rynku, na Placu Solnym oraz przy ulicach Świdnickiej i Oławskiej. Rozświetlenie wielkiej choinki zaplanowano na 3 grudnia.

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu
fot. Shutterstock

W tym roku jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu będzie funkcjonował wyłącznie w formie handlowej. Ze względu na pandemię nie będą organizowane koncerty, występy na scenie, parady świąteczne czy warsztaty dla dzieci.

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu:

 • Kiedy? Od 19 listopada do 31 grudnia
 • Gdzie? Rynek, ulica Świdnicka, ulica Oławska i Plac Solny

Jarmark bożonarodzeniowy 2021 w Krakowie

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie to tak naprawdę powrót do handlowych korzeni miasta – targi, zwane dawniej jarmarkami, odbywają się na krakowskim Rynku od stuleci.

W Krakowie zostanie rozstawionych kilkadziesiąt stoisk. Sprzedawcy zaoferują m.in. ozdoby choinkowe, tradycyjne wyroby ceramiczne, szkło artystyczne, biżuterię czy drewniane zabawki. Nie zabraknie też smacznego jedzenia (potraw z grilla, pierogów, oscypków, pieczonych kasztanów) czy gorącego grzańca serwowanego z drewnianych beczek.

Krakowski jarmark w 2019 roku znalazł się na prestiżowej liście CNN – najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie.

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie
fot. Shutterstock

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie:

 • Kiedy? Od 27 listopada do 26 grudnia; część poświąteczną zaplanowano na okres 27 grudnia aż do 2 stycznia
 • Gdzie? Rynek Główny w Krakowie

Jarmark bożonarodzeniowy 2021 w Warszawie

W Warszawie zapowiada jeden z najdłużej trwających w tym sezonie w Polsce jarmarków świątecznych – od 26 listopada aż do 6 stycznia. Międzymurze im. Piotra Biegańskiego ponownie ozdobią świąteczne stragany pełne rękodzieła, wyrobów artystycznych i kulinarnych przysmaków. Oprócz tego Rynek Starego Miasta zostanie oświetlony barwnymi iluminacjami. Na starówce ponownie pojawi się lodowisko, na którym będzie można się poślizgać w świątecznej scenerii.

Jarmark bożonarodzeniowy w Warszawie
fot. Shutterstock

Jarmark bożonarodzeniowy w Warszawie:

 • Kiedy? Od 26 listopada do 6 stycznia
 • Gdzie? Międzymurze Piotra Biegańskiego

Jarmark bożonarodzeniowy 2021 w Poznaniu

Jarmark w Poznaniu, nazywany też Betlejem Poznańskim, w tym roku odbędzie się w trzech lokalizacjach – na Placu Wolności, Rynku Łazarskim i w Parku Kasprowicza. Nie zabraknie kolorowych stoisk ze świątecznymi ozdobami oraz regionalnymi i zagranicznymi produktami. Rozświetlenie poznańskiej choinki zaplanowano na 3 grudnia.

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu
fot. Shutterstock

Dodatkową atrakcją w czasie jarmarku bożonarodzeniowego w Poznaniu będzie Festiwal Rzeźby Lodowej, który odbędzie się od 10 do 12 grudnia oraz tzw. Silent Disco (18 grudnia). Z powodu pandemii odwołano w tym roku świąteczne parady.

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu:

 • Kiedy? Od 20 listopada do 26 grudnia
 • Gdzie? Rynek Łazarski (4-19 grudnia), Park Kasprowicza (10-19 grudnia), Plac Wolności (20 listopada do 26 grudnia)

Jarmark bożonarodzeniowy 2021 w Gdańsku

W Gdańsku już od 19 listopada można poczuć niezwykłą atmosferę świąteczną. W historycznym centrum miasta rozstawiono ponad 100 świątecznych stoisk z licznymi upominkami, ozdobami czy lokalnymi przysmakami. Niezwykłego, niemal magicznego klimatu temu miejscu nadają bajkowe iluminacje i pachnące choinki. Na miejscu stworzono też specjalną przestrzeń dla najmłodszych – z karuzelami, gigantyczną kulą śnieżną oraz domkami ze smakołykami.

Jarmark w Gdańsku docenili również zagraniczni goście. W 2019 roku znalazł się w czołówce najpiękniejszych tego typu wydarzeń w Europie w ramach konkursu "European Best Christmas Markets 2020".

Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku:

 • Kiedy? Od 19 listopada do 24 grudnia
 • Gdzie? Targ Węglowy i sąsiadujące uliczki Tkacka, Bogusławskiego

Jarmark bożonarodzeniowy 2021 w Katowicach

Jarmark bożonarodzeniowy w Katowicach również wrócił po rocznej przerwie wywołanej pandemią. Od 19 listopada tutejszy rynek przemienił się w niemal bajkową scenerię. Nie brakuje kolorowych stoisk ze świątecznymi ozdobami, rękodziełami, kosmetykami oraz lokalnymi przysmakami (w tym m.in. piernikami, naturalnymi miodami, serami, wędlinami i likierami).

Jarmark bożonarodzeniowy w Katowicach
fot. Shutterstock

Na odwiedzających czekają też inne atrakcje – lodowisko, diabelski młyn oraz polarny ekspres, czyli elektryczna kolejka dla najmłodszych. Zaplanowano również kilka ciekawych wydarzeń w tym m.in. andrzejki po śląsku, „paradę mikołajkową” oraz wspólne śpiewanie kolęd.

Jarmark bożonarodzeniowy w Katowicach:

 • Kiedy? Od 19 listopada do 23 grudnia
 • Gdzie? Rynek w Katowicach

Jarmark bożonarodzeniowy 2021 w Łodzi

Magiczny, bożonarodzeniowy klimat będzie można poczuć w tym roku przy ulicy Piotrkowskiej oraz na Placu Schillera w Łodzi. Miasto zostanie ozdobione świątecznymi dekoracjami i świetlnymi iluminacjami. Podobnie jak na innych jarmarkach bożonarodzeniowych, tak również tutaj nie zabraknie stoisk z unikatowymi wyrobami, ozdobami i przysmakami z różnych zakątków świata. Z myślą o rodzinach z dziećmi zostaną przygotowane wesołe miasteczko, wioska św. Mikołaja i piernikowa chatka.

Jarmark bożonarodzeniowy w Łodzi
fot. Shutterstock

Jarmark bożonarodzeniowy w Łodzi:

 • Kiedy? Od 28 listopada do 23 grudnia
 • Gdzie? Ulica Piotrkowska oraz Plac Schillera w Łodzi

Jarmark bożonarodzeniowy 2021 w Toruniu

W tym roku Rynek Staromiejski w Toruniu znów zamieni się w magiczny, świąteczny zakątek pachnący choinkowym lasem, świątecznymi specjałami i oczywiście piernikami. Na licznych straganach będzie można kupić liczne ozdoby, rękodzieło, biżuterię oraz wiele lokalnych produktów.

Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu rozpocznie wielka parada, którą poprowadzi św. Mikołaj. W czasie tego wydarzenia zaplanowano występy cyrkowców, warsztaty kulinarne, konkursy, kino pod chmurką czy śnieżne miasteczko.

Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu:

 • Kiedy? Od 27 listopada do 21 grudnia
 • Gdzie? Rynek Staromiejski