Zamknij

Jarmarki świąteczne w Europie. 5 miejsc, które warto odwiedzić w grudniu

Nina Czochara
05.12.2017 11:46

Stragany pełne są bożonarodzeniowych dekoracji, tradycyjne przysmaki, zapach pierników i grzanego wina. W grudniu wiele europejskich miast przemienia się w magiczne, zimowe wioski. Zebraliśmy listę najciekawszych jarmarków, które musisz odwiedzić, aby poczuć prawdziwą magię świąt!

Jarmarki świąteczne w Europie. 5 miejsc, które warto odwiedzić w grudniu
fot. Fotolia

Grudzień w miastach europejskich zyskuje nową oprawę. Sprawdź, jaki kierunek wybrać, aby najpełniej poczuć wyjątkową atmosferę świąt.

1. Praga

Jarmark Praga
fot. Flickr

Jarmark świąteczny w Pradze należy do najpopularniejszych i najbardziej uznanych w Europie. Rynek Staromiejski z ogromną choinką oraz plac Wacława oślepiają blaskiem dekoracji. Zachwycają stoiska z tradycyjnymi wyrobami, ręcznie wykonanymi ozdobami oraz lokalnymi smakołykami. Warto skusić się na grzane wino i miód pitny. Na praskim jarmarku najmłodsi znajdą także dodatkową atrakcję: szopkę z żywymi zwierzętami.

• Gdzie i kiedy? Rynek Staromiejski, plac Wacława, plac Republiki, Wzgórze Zamkowe, 2.12.2017-8.01.2018

2. Striezelmarkt – Drezno

Drezno
fot. Fotolia

Drezdeński Jarmark Struclowy jest najstarszym marketem bożonarodzeniowym w całych Niemczech. W tym roku będzie obchodził swoje 583. urodziny! Nazwa (Striezelmarkt) powstała w średniowieczu i wywodzi się od serwowanych wówczas strucli. Główna część wydarzenia odbywa się na rynku Altmarkt, gdzie dumnie wznosi się 14-metrowa, świąteczna piramida. Na straganach podawane są prażone kasztany, piernikowe serca, precle, tradycyjny bratwurst i oczywiście strudel. Do tego aromatyczne, grzane wino – glühwein. Nie zabraknie też atrakcji – karuzela, lodowisko czy budka z muzyką do tańca.

• Gdzie i kiedy? rynek Altmarkt, 29.11-24.12.2017

3. Budapeszt

Budapeszt
fot. Fotolia

W okresie przedświątecznym plac Vörösmarty zmienia się w ogromny bożonarodzeniowy jarmark. Pomiędzy rozstawionymi drewnianymi budkami unosi się aromat tradycyjnych dań kuchni węgierskiej, pieczonych kasztanów i grzanego wina. Niezwykłą popularnością cieszą się m.in. drożdżowy smakołyk Kürtőskalács, smażony ser rántott sajt i wędzone mięso. Imponująco, w świątecznej szacie z ozdobnych świateł, prezentują się Most Łańcuchowy, budynek Parlamentu, Zamek Królewski i cała dzielnica zamkowa.

• Gdzie i kiedy? plac Vörösmarty (13.11.2017-6.01.2018), plac przed bazyliką św. Stefana (29.11.2017-1.01.2018)

Zobacz także

4. Bratysława

Bratysława
fot. Flickr

To już 24. edycja jarmarku bożonarodzeniowego w Bratysławie. Uroczyste otwarcie rozpoczęło się 24 listopada zapaleniem świątecznej choinki. Na miejscu przygotowano 140 specjalnie udekorowanych straganów. Warto spróbować tradycyjnych przysmaków – lokoszy (placków ziemniaczanych) nadziewanych kapustą lub wątróbką oraz pagaczy (ciastek skwarkowych). Obowiązkowo trzeba napić się grzanego wina lub miodu pitnego. Nie zabraknie też słodkich wypieków – np. strudli jabłkowych.

• Gdzie i kiedy? plac Główny, Franciszkański, Prymasowski, Hviezdoslava, Stefanika oraz dziedziniec Starego Ratusza , 24.11-23.12.2017

5. Wiedeń

Wiedeń_fotolia
fot. Fotolia

W stolicy Austrii nie ma jednego, głównego jarmarku bozonarodzeniowego. Najsłynniejszy odbywa się na placu przed ratuszem. Niemal 150 świątecznych stoisk oferuje ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, wyroby rzemiosła artystycznego, tradycyjne przysmaki, lokalne smakołyki i rozgrzewające napoje. Otwarte są również dwie duże ślizgawki o łącznej powierzchni 3000 m². Dla najmłodszych przygotowano karuzelę, sanie ciągnięte przez renifery oraz przepiękne instalacje świetlne w parku inspirowane motywami z bajek.

• Gdzie i kiedy? m.in. plac Ratuszowy, 17.11-30.12.2017

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC