Zamknij

Jeden z najniebezpieczniejszych krajów świata przyciąga turystów. Ostrzeżenia nie odstraszają podróżnych

04.04.2022 12:43
Irak
fot. Shutterstock

Irak stał się w ostatnim czasie popularnym kierunkiem podróży. W ciągu roku liczba turystów odwiedzających ten kraj powiększyła się trzykrotnie. Podróżujących zupełnie nie odstraszają ostrzeżenia MSZ, w których odradzane są podróże do tego położonego na Bliskim Wchodzie i dotkniętego wojną państwa. 

Większość krajów Europy Zachodniej odradza swoim obywatelom podróże do Iraku, wskazując na wciąż niebezpieczną sytuację w tym państwie i zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Okazuje się jednak, że jest spora grupa turystów, którzy zupełnie nie przejmują się ostrzeżeniami. Kraj uznawany za jeden najbardziej niebezpiecznych na świecie notuje w ostatnim czasie zwiększoną liczbę odwiedzających. 

Irak popularnym celem turystycznym

Dotknięty wojną Irak przez lata pozostawał zamknięty dla ruchu turystycznego. W minionym roku otworzyło się wiele atrakcji, a rząd zaczął wydawać wizy turystyczne. W efekcie kraj, do którego nadal odradza się podróże, właśnie wraca na turystyczną mapę świata. Widać to po rosnącej liczbie zagranicznych gości.

W 2021 roku Irak przyciągnął 107 tys. turystów, m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Turcji, Norwegii i Francji. Było to ponad trzy razy więcej niż w 2020 roku, gdy kraj odwiedziło około 30 tys. podróżnych. 

Turyści chętnie dzielą się swoimi relacjami z podróży do Iraku w mediach społecznościowych. Jedna z podróżniczek, 54-letnia Emma Witters, przyznała, że "lubi odwiedzać miejsca, które nie są typowo turystyczne". Dodała, że mieszkańcy "są szczęśliwi, widząc obcokrajowców". Wyjazdy są organizowane głównie przez niszowe biura podróży, które specjalizują się w nietypowych kierunkach.

ZOBACZ TAKŻE: Oto najbezpieczniejsze kierunki dla kobiet podróżujących solo. W rankingu nie brakuje zaskoczeń

Zainteresowanie Irakiem zwiększyło się po tym, jak władze tego kraju zaczęły przyznawać wizy "on arrival", czyli dostępne po przylocie (mogą się o nie ubiegać również obywatele Polski). Koszt wizy jednokrotnego wjazdu - ważnej przez dwa miesiące - to 75 dolarów (ponad 300 zł).

Oprócz uproszczonych przepisów wjazdowych czynnikiem przyciągających turystów jest również fakt, że wiele atrakcji (niedostępnych przez wiele lat) w końcu zostało otwartych. Przykładem jest Muzeum Narodowe w Bagdadzie.

Chociaż podróże do Iraku są ułatwione, wyjazdy do tego miejsca odradza większość rządów na świecie, w tym również polski.  

– Pomimo ogłoszonego przez władze w Bagdadzie zwycięstwa w walce z tzw. Państwem Islamskim, sytuacja bezpieczeństwa na wyzwolonych terenach wciąż pozostaje bardzo trudna. W większych miastach Iraku, a w szczególności w Bagdadzie, istnieje poważne zagrożenie zamachami terrorystycznymi – informuje MSZ w swoim komunikacie na stronie. – Zaleca się uważne śledzenie sytuacji politycznej w Iraku, zarówno przebywając na miejscu, jak i planując tam podróż.

Dodano, że jeśli wyjazd do Iraku jest niezbędny, np. w celach biznesowych, należy zachować maksymalne środki bezpieczeństwa. Miejscowy partner powinien zapewnić ochronę osobistą i transport.

Źródło: The Sun, Flyfree, Wp

Irak
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock