Zamknij

Jedno z najpopularniejszych jezior w Bieszczadach wysycha. Do sieci trafiły szokujące zdjęcia

17.11.2021 09:09
Jezioro Solińskie
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Popularne wśród turystów Jezioro Solińskie wysycha. Do takiej sytuacji przyczynia się brak opadów deszczu. Do internetu trafiły zdjęcia ukazujące niski poziom wody w zbiorniku retencyjnym, który doprowadził do tego, że część tutejszych łódek leży na lądzie. Sami zobaczcie.

Jezioro Solińskie to jeden z najpopularniejszych zbiorników wodnych nie tylko w Bieszczadach, ale i w polskich górach w ogóle. Ten zbiornik retencyjny o głębokości 60 m co roku przyciąga tłumy turystów, którzy chętnie wypoczywają w jego okolicach. Niestety ostatnie zdjęcia zrobione w tym miejscu mocno niepokoją.

Przez znikomą ilość opadów deszczu jezioro w okolicy Soliny wysycha. Znacznie obniżył się w nim poziom wody, a przez to też duża część łódek oraz pomostów znalazła się na lądzie. Do sieci trafiły szokujące fotografie ukazujące obecny stan zbiornika.

Jedno z najpopularniejszych jezior w Bieszczadach wysycha. Do sieci trafiły szokujące zdjęcia

Jezioro Solińskie to największy zbiornik zaporowy w Polsce. Ma powierzchnię ok. 22 km2, głębokość 60 m, a zapora, w wyniku której powstał, ma 664 m długości i prawie 82 m wysokości - jest zatem najwyższa w Polsce. Jest to popularne wśród turystów miejsce wypoczynku, a także uprawiania sportów wodnych, m.in. żeglarstwa.

Zbiornik retencyjny powstał w latach 60. XX wieku - oddano go do użytku dokładnie w 1968 roku. Przez jego budowę wiele pobliskich terenów zostało pokrytych wodą. Do dzisiaj na jego dnie znajdują się pozostałości dawnej wsi Solina, a w niektórych miejscach nad taflą wody można ujrzeć czubki drzew pochodzących z zalanego lasu - nazywanego martwym lasem.

Niestety w ostatnim czasie w jeziorze ubywa wody. Spowodowane jest to tym, że brakuje opadów deszczu, które zasiliłyby zbiornik. Do sieci trafiły zdjęcia ukazujące łodzie i pomosty znajdujące się na lądzie. Poziom wody jest znacznie obniżony, a miejscami całkowicie odkryte zostało dno jeziora. Sami zobaczcie, jak się prezentuje ten widok.

mid-21b16265
fot.

PAP/Darek Delmanowicz

mid-21b16267
fot. Obiżony poziom wody w Jeziorze Solińskim
mid-21b16268
fot. Obiżony poziom wody w Jeziorze Solińskim

Źródło: PAP, WP Turystyka