Zamknij

Jedyna linia latająca z Europy do Rosji uruchomi kolejne rejsy. W planach dwa nowe kierunki

16.05.2022 14:18
Air Serbia
fot. Shutterstock

Air Serbia, jeden z ostatnich przewoźników latających z Europy do Rosji, ogłosił uruchomienie nowej trasy – z Belgradu do Soczi. To trzecie połączenie serbskiej linii do Rosji, po Moskwie i Petersburgu. W planach są też kolejne kierunki lotnicze. 

Przypomnijmy, że Air Serbia, po falach sankcji ze strony UE, stały się jedną z ostatnich europejskich linii lotniczych, które wciąż latają do Rosji. Serbski przewoźnik narodowy realizuje obecnie osiem połączeń tygodniowo pomiędzy Belgradem a Moskwą. Wykonuje też trzy rejsy w ciągu tygodnia do Petersburga. Działanie linii spotkało się z ogromną krytyką ze strony państw Europy Zachodniej.

W czasie lotów, a właściwie jeszcze przed startem, regularnie dochodziło też do zakłóceń. Lotnisko w Belgradzie otrzymało wiele anonimowych maili o bombach podłożonych na pokładach samolotów Air Serbia. Incydenty za każdym razem paraliżowały na kilka godzin pracę portu. Wygląda na to, że sytuacja się uspokoiła, a przewoźnik z Serbii planuje uruchomienie kolejnych rejsów do Rosji.

Air Serbia uruchamia kolejne trasy do Rosji

Jak podaje portal Simple Flying, od 12 czerwca Air Serbia uruchomi bezpośrednie rejsy z Belgradu do Soczi, czyli największego kurortu nad Morzem Czarnym. Loty mają być realizowane dwa razy w tygodniu, w piątki i niedziele, samolotami typu Airbus A319.

– Planowane rozpoczęcie lotów do Soczi jest efektem dużego znaczenia rosyjskiego rynku dla Air Serbia oraz niedostatecznej obsługi tego kierunku turystycznego w bezpośrednich lotach międzynarodowych – wyjaśnił w komunikacie serbski przewoźnik.

ZOBACZ TAKŻE: Aerofłot chciał uruchomić loty do jednego z krajów UE. Odpowiedź władz nie jest zaskakująca

Co ważne, połączenia rozplanowano w taki sposób, aby pasażerowie z Rosji mogli przesiąść się w Belgradzie na loty do wielu europejskich miast, takich jak Berlin, Zurych, Dusseldorf, Londyn, Mediolan, Paryż czy Rzym.

Ale to nie koniec zmian planowanych przez narodowego przewoźnika Serbii. Linia planuje też wznowienie dwóch innych tras do Rosji – wysłano już wnioski do rosyjskiego urzędu lotniczego o uruchomieniu na początku lipca połączeń z Belgradu do Krasnodaru oraz Rostowa nad Donem. Są to sezonowe trasy, które były realizowane również w ubiegłym roku.

W tym roku start tych kierunków lotniczych jest niepewny, bo oba porty znajdują się na liście 11 lotnisk na terenie Rosji wyłączonych obecnie z użytkowania. Jest to związane z faktem, że Krasnodar i Rostów nad Donem to tereny położone w pobliżu objętych działaniami wojennymi obszarami w Ukrainie. 

Źródło: Simple Flying, Fly4free