Zamknij

Jerozolima pod śniegiem. Atak zimy zaskoczył mieszkańców: "Nie widziałem czegoś takiego od lat"

27.01.2022 12:21
Jerozolima pod śniegiem
fot. AP/Associated Press/East News

Jerozolima znalazła się pod śniegiem. Z powodu obfitych opadów i trudnych warunków pogodowych zamknięto kilka głównych dróg prowadzących do miasta, a lekcje w szkołach odwołano. Za śnieżyce w Izraelu odpowiada burza Elpis, która uderzyła w kraj w środowy wieczór. Mieszkańcy Jerozolimy przyznali, że "takiej zimy nie widzieli od lat". 

Burza śnieżna Elpis od kilku dni uprzykrza życie mieszkańcom Turcji – spowodowała zamknięcie dróg na obszarze całego kraju. Turecka Służba Meteorologiczna (TSMS) ostrzegła też przed zagrożeniem lawinowym w regionie Morza Czarnego i wschodniej Anatolii.

Śnieżyca uderzyła też w Grecję. Z powodu nawałnicy setki kierowców i pasażerów zostało uwięzionych w pojazdach na autostradach w Atenach. Teraz ze skutkami ataku zimy zmaga się Izrael. 

Atak zimy w Jerozolimie

Obfite opady śniegu w stolicy Izraela pojawiły się w środę wieczorem (26 stycznia). Z powodu trudnych warunków pogodowych przestał działać transport publiczny. Władze wezwały mieszkańców Jerozolimy do unikania korzystania z dróg. Przez noc w niektórych miejscach spadło około 10 centymetrów białego puchu. Na ulicach miasta pracowało ponad 200 pługów śnieżnych.

Niedługo po tym, jak zaczął sypać śnieg, podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich szkół. W czwartkowy poranek zamkniętych pozostało też kilka głównych dróg prowadzących do miasta. 

– Nie widziałem czegoś takiego od lat – mówił jeden z mieszkańców miasta, zaskoczony nadejściem zimowej pogody. 

Zdaniem Izraelskiej Służby Meteorologicznej (IMS) temperatura w Izraelu przez kilka dni będzie utrzymywać się na poziomie poniżej zera. 

Obfite opady śniegu w Jerozolimie nie są częstym zjawiskiem. Ostatni raz tak "intensywna" zimowa aura wystąpiła w lutym 2021 roku. Pokrywa śnieżna sięgnęła wtedy 15 cm – podaje  "The Times of Israel".

Opady śniegu pojawiły się również na północ od stolicy Izraela, w miasteczku Madżdal Szams. Samochody znalazły się tam pod grubą warstwą białego puchu. Zwykle w styczniu średnie temperatury w tej części Izraela oscylują w okolicach 15 stopni Celsjusza.

Źródło: timesofisrael.com, TVN Meteo, Reuters