Zamknij

Jeziora w Tatrach. 6 najpiękniejszych miejsc, które warto zobaczyć

03.09.2021
Aktualizacja: 03.12.2021 15:00
Smreczyński Staw - Tatry
fot. Shutterstock

Polskie Tatry, choć większości kojarzą się głównie z górskimi szczytami, mogą pochwalić się aż czterdziestoma stałymi jeziorami. Najbardziej znane (i oblegane) jest oczywiście Morskie Oko, ale warto poznać też inne, równie piękne miejsca. Przedstawiamy 6 najpiękniejszych jezior w Tatrach.  

Jeziora górskie, często nazywane stawami, są charakterystycznym elementem krajobrazu Tatr. Występuje ich tutaj około dwustu, ale po stronie polskiej możemy znaleźć około czterdziestu (nie licząc tych okresowych). Niemal wszystkie mają genezę polodowcową, a co za tym idzie, większość występuje na wysokości powyżej 1500 metrów. Wybierając się w Tatry, koniecznie trzeba wybrać się nad choćby jedno z tatrzańskich jezior.

Przedstawiamy 6 najpiękniejszych jezior w polskich Tatrach

Tatry, Czarny Staw Gąsienicowy

Tuż obok Morskiego Oka i Czarnego Stawu to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych punktów w Tatrach. Czarny Staw Gąsienicowy, piąte pod względem powierzchni jezioro tatrzańskie, zachwyca swoim pięknem. Na jego wodami majestatycznie góruje strzelisty kształt Kościelca. Zachwyca nie tylko samo jezioro, ale też prowadzące do niego szlaki. Można wybrać łatwiejszą trasę przez Boczań (szlak niebieski) lub bardziej stromą przez Dolinę Jaworzynki (szlak żółty) – wędrówkę w obu przypadkach zaczynamy w Kuźnicach (ok. 1,5 h drogi). 

Czarny_Staw_Gąsienicowy
fot. Wikimedia Commons

Urzekającym miejscem jest oczywiście Hala Gąsienicowa, która oferuje pocztówkowe wręcz krajobrazy z panoramą Tatr Wysokich w tle.

Czarny Staw Gąsienicowy:
• wysokość – 1620 m n.p.m.
• powierzchnia – 17,79 ha
• głębokość – 51 m

Tatry, Czarny Staw pod Rysami

To drugie pod względem głębokości jezioro w Tatrach położone w Dolinie Rybiego Potoku. Nazwa tego miejsca postała z powodu niemal czarnego koloru wody (efekt cieni rzucanych na przez szczyty oraz występujących w wodzie sinic). Pomimo ciemnego odcienia, jezioro charakteryzuje się wysoką przezroczystością – do 17 metrów. 

Czary Staw pod Rysami
fot. Shutterstock

Wzdłuż wschodniego brzegu wiedzie czerwony szlak na Rysy. Bezpośrednio nad tatrzańskim jeziorem wznoszą się ściany Kazalnicy (niemal 600 metrów wysokości) – to najsłynniejsza i największa wspinaczkowa ściana Tatr.                                                

Czarny Staw pod Rysami:
• powierzchnia – 20,54 ha
• głębokość – 76,4 m
• wysokość – 1580 m n.p.m.

Tatry, Smreczyński Staw

To niewielkie jezioro w Tatrach Zachodnich położone na wysokości ponad 1200 metrów, otoczone lasem i czterema szczytami. Chociaż trasa nad Smreczyński Staw biegnie przed popularną i często zatłoczoną Dolinę Kościeliską, nad samym jeziorem nie ma już tłumu turystów. 

Smreczyński Staw
fot. Shutterstock

Po rozpoczęciu wędrówki w Dolinie Kościeliskiej trzeba dotrzeć do schroniska na Hali Ornak – stamtąd przejście nad samo jezioro zajmuje około 30 minut czarnym szlakiem (ścieżka wiedzie przez las). Nad brzegiem przygotowano miejsce odpoczynku z ławkami, skąd można podziwiać panoramę grani Tatr Zachodnich odbijających się w ciemnej toni jeziorka.

Smreczyński Staw:
• wysokość – 1226 m n.p.m.
• powierzchnia – 0,75 ha
• głębokość – 5,3 m

ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze doliny w Tatrach. 6 miejsc, które warto zobaczyć

Tatry, Wielki Staw Polski

To największe i najgłębsze polodowcowe jezioro w Tatrach. Znajduje się w słynnej Dolinie Pięciu Stawów uznawanej za jeden z najciekawszych krajobrazów polskiej części Tatr. Na piękno tego miejsca składają się granitowe szczyty oraz błękitne wody jezior. Największym z „pięciu jezior” jest Wielki Staw Polski (lub po prostu Wielki Staw).

Wielki_Staw_Polski
fot. Shutterstock

Drogę nad Wielki Staw Polski rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej, mijając Dolinę Roztoki i wodospad Siklawica (największy wodospad w Polsce). To tatrzańskie jezioro najpiękniej prezentuje się ze Świstówki Roztockiej, która prowadzi dalej nad Morskie Oko (szlakiem niebieskim).

Wielki Staw Polski:
• wysokość – 1665 m n.p.m.
• powierzchnia – 34,14 ha
• głębokość – 79,3 m

Tatry, Zielony Staw Gąsienicowy

Dolina Gąsienicowa może pochwalić się też Zielonym Stawem, który znajduje się na wysokości 1674 m n.p.m. To tatrzańskie jezioro ma nie tylko przepiękny, jasnozielony kolor, ale jest też mniej oblegane przez turystów.

Aby dotrzeć nad Zielony Staw Gąsienicowy, trzeba wystartować z tego samego miejsca, co nad Czarny Staw (schronisko Murowaniec). Po wyborze żółtego szlaku po około 30-40 minutach jesteśmy na miejscu. Widoki są przepiękne.

Zielony Staw Gąsienicowy:
• wysokość – 1672 m n.p.m.
• powierzchnia –  3,84 ha
• głębokość – 15,1 m

Tatry, Morskie Oko

Tego miejsca chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Morskie Oko to najchętniej odwiedzane i zarazem jedno z najpiękniejszych jezior w Tatrach. Krystalicznie czysta woda, malownicza przyroda i otaczające je górskie szczyty tworzą urzekającą, pocztówkową wręcz scenerię.

Morskie Oko
fot. Fotolia

Urok temu miejscu może jednak odebrać ogromna liczba turystów – trasa nad Morskie Oko, z Palenicy Białczańskiej, jest jedną z najpopularniejszych w Tatrach.

Morskie Oko:
• wysokość – 1395 m n.p.m.
• powierzchnia – 34,93 ha
• głębokość – 50,8 m