Zamknij

Jezioro Bajkał. 10 ciekawostek i faktów o niezwykłym "Morzu Syberyjskim"

06.11.2020 16:04
Jezioro Bajkał
fot. Shutterstock

Jezioro Bajkał nazywane jest "błękitnym okiem Syberii” lub "Morzem Syberyjskim". To najstarsze, najgłębsze, a zarazem najbardziej tajemnicze jezioro na świecie. Jego głębiny od wieków fascynują i pobudzają wyobraźnię. Dla mieszkańców to miejsce święte, wokół którego powstało wiele legend. Co warto wiedzieć o jeziorze Bajkał? 

Jezioro Bajkał położone jest w azjatyckiej części Rosji, na granicy Buriacji i obwodu irkuckiego. Ten niezwykły akwen, ukryty pośród pasm górskich odległej Syberii, ma 636 km długości i osiąga maksymalną szerokość 79 km. Chociaż jezioro powstało wiele milionów lat temu, do dzisiaj kryje w sobie wiele sekretów. Co warto wiedzieć o jeziorze Bajkał? Oto 10 faktów i ciekawostek. 

Bajkał, czyli najstarsze jezioro świata

Bajkał według geologów jest najstarszym jeziorem na świecie. Zbiornik powstał około 25 milionów lat temu, w dolinie ryftowej, na skutek ruchów tektonicznych – wytworzyło się pęknięcie, które najpierw wypełniło się osadem budującym dno, a następnie wodą. Pod dnem zbiornika nieustanie zachodzą ruchy skorupy ziemskiej. To sprawia, że ryft każdego roku powiększa się o kilka centymetrów, a tym samym jezioro staje się coraz głębsze. 

Jezioro Bajkał
fot. Shutterstock

Zobacz także

Jezioro jest zasilane przez 336 rzek

Do Bajkału wpływa 336 rzek, a tylko jedna wypływa (to Angara). Najwięcej wody, bo prawie połowę, dostarcza do jeziora rzeka Selenga. Z uwagi na objętość (ok. 23 tys. km³) cały zbiornik magazynuje jedną piątą światowych zasobów niezamarzniętej słodkiej wody. Szacuje się, że jeśli z naszej planety zniknęłyby pozostałe zbiorniki, to wody z Bajkału wystarczyłyby dla całej ludzkości na niemal 50 lat.

Bajkał to najgłębsze jezioro świata

Kolejny rekord Bajkału to głębokość – maksymalnie 1642 metrów – co czyni ten zbiornik najgłębszym jeziorem na świecie. Dla porównania i oddania niezwykłości "Morza Syberyjskiego", najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza – ma jedynie 106 metry głębokości. 

Z jeziora wystaje 27 wysp

Bajkał ma powierzchnię 31,5 tys. km², w tym 27 wysp. W większości są one bezludne. Największa jest wyspa Olchon – ma 71 km długości i zamieszkuje ją 1500 mieszkańców osób. To jednocześnie popularnie turystycznie zakątek – na Olkhon regularnie kursują promy. 

Jedno z najbardziej przejrzystych jezior świata

Ogromne wrażenie robi także przezroczystość Bajkału – widoczność sięga tu nawet 40 metrów. Co ciekawe, woda jest tutaj tak czysta, że można pić ją wprost z jeziora. Jest to zasługa maleńkich skorupiaków, które odfiltrowują i usuwają zanieczyszczenia. Zimą sam lód jest tak przezroczysty, że nawet w odległości kilkudziesięciu metrów od brzegu widać dno.

Zobacz także

Zimą Bajkał zamienia się w "lodową autostradę"

W okresie zimowym Bajkał całkowicie zamarza. Krystalicznie czysta woda zamienia się w mocny i gruby lód, po którym mogą jeździć nawet ciężarówki. Po terenie jeziora można także spacerować i jeździć na nartach. 

Bajkał zimą
fot. Shutterstock

Bajkał figuruje na liście UNESCO

Ze względu na niesamowitą przyrodę i fantastyczne widoki, Bajkał stał się jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Rosji. Od 1996 roku jezioro wraz z przyległymi terenami zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

To prawdziwe królestwo roślin i zwierząt

Ze względu na to, że zbiornik nie jest połączony z żadnym innym morzem ani oceanem, w jeziorze wykształciło się ponad 2630 gatunków flory i fauny. Ponad połowa z nich to gatunki endemiczne, czyli takie, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu na świecie. 

90 km trasy kolejowej wzdłuż Bajkału

Wzdłuż brzegu Bajkału prowadzi Kolej Krugobajklaska, którą można przejechać ponad 90 km. Jest to fragment historycznej trasy magistrali transsyberyjskiej zbudowanej w latach 1899-1949. Jednym z najpopularniejszych sposobów pokonania tej trasy jest nie sama jazda pociągiem, ale... trekking wzdłuż torów kolejowych. Zagwarantowane są piękne widoki na Bajkał, a także pasma gór Chamar-Daban. 

Pociąg wzdłuż Bajkału
fot. Shutterstock

Kąpiel w Bajkale przedłuża życie?

Z tym niezwykłym jeziorem wiąże się wiele tajemnic i legend. Według jednej z nich, Bajkał powstał od uderzenia meteorytu. Według innych opowieści kąpiel w jeziorze przedłuża życie. Ale nie każdy na taką kąpiel się decyduje. Woda ogrzewa się tutaj maksymalnie do kilku stopni nawet podczas syberyjskiego lata, gdy temperatura powietrza sięga 30 stopni Celsjusza.

Zobacz także