Zamknij

Jezioro Como w jeden dzień. Atrakcje, dojazd i plan zwiedzania

Nina Czochara
01.10.2019 19:06
Jezioro Como - miasteczka
fot. Nina Czochara

Jezioro Como we Włoszech jest bardzo popularnym celem wycieczek wśród turystów, również z Polski. Nic dziwnego – tutejsze krajobrazy z turkusową wodą jeziora, barwną architekturą miasteczek oraz górskimi szczytami w tle tworzą niesamowitą, wręcz pocztówkową scenerię. Jak dojechać nad jezioro Como i co zobaczyć w czasie jednodniowej wycieczki? Podpowiadamy.

Jezioro Como jest trzecim co do wielkości jeziorem we Włoszech (tuż po Gardzie i Maggiore) i jednym z najgłębszych w Europie (maksymalna głębokość to nawet 425 metrów). Swoim kształtem przypomina z lotu ptaka odwróconą literę „Y”, dzięki czemu posiada bardzo długą linię brzegową, na którą ulokowały się większe miejscowości i mniejsze osady. Pomimo górskiego położenia w sezonie letnim jest tutaj bardzo gorąco, co przyciąga tłumy wypoczywających.

Jezioro Como jest popularną bazą wypadową z Bergamo czy Mediolanu, skąd bez problemu w kilkadziesiąt minut można dotrzeć nad urocze jezioro. Podpowiadamy, jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como i które atrakcje zobaczyć.  

Jak dojechać i poruszać się nad jezioro Como?

Planując zwiedzanie wschodniej części jeziora Como, warto skorzystać z pociągów regionalnych, które łączą ze sobą miasta wschodnich brzegów – od miasta Lecco do miasta Colico. 

Jeśli wybieramy się nad jezioro Como z Bergamo, wystarczy dotrzeć do stacji kolejowej Bergamo (przy piazza Marconi 7). Stamtąd można dojechać pociągiem (zawsze z przesiadką) na wysunięte na północ miasteczka.

Punktem przesiadkowym jest miejscowość Lecco. Pierwszy pociąg rusza o 6.10, kolejny o 7, a każdy następny dokładnie 8 minut po pełnej godzinie (8.09, 9.08, 10.08 itd.). Rozkłady jazdy pociągów dostępne są na oficjalnej

stronie włoskiego przewoźnika – Trenitalia

.

Jezioro Como: ceny biletów na pociąg

Bilety można kupić przez internet, w kiosku na dworcu czy w biletomatach. Trzeba pamiętać o ich skasowaniu jeszcze przed wejściem do pociągu.

Bilety na pociągi regionalne ważne są przez 4 godziny, czyli możemy pojechać kolejnym pociągiem przez cztery godziny od momentu skasowania biletu (w przypadku zakupu na stacji) lub cztery godziny po upływie godziny przejazdu wybranej przy zakupie biletu online. Jest to przydatna opcja np. wtedy, gdy jadąc z Bergamo do Colico, chcemy wyskoczyć na godzinkę w Bellano i kontynuować podróż do miejsca docelowego (dotyczy to jednak tylko tej samej trasy).

Przykładowe ceny biletów

:

  • Bergamo-Lecco - 3,60 euro (czas przejazdu 40 min)
  • Lecco-Bellano - 2,90 euro (czas przejazdu 26 minut)
  • Lecco- Varenna - 2,90 euro (czas przejazdu 26 minut)
  • Bellano-Varenna - 1,40 euro (czas przejazdu 5 minut)

Zobacz także

Jezioro Como: plan zwiedzania na jeden dzień

LECCO

Przejazd z dworca w Bergamo do miejscowości Lecco (na południowym krańcu wschodniej części jezioro) trwa ok. 40 minut. Choć to niewielkie miasteczko, warto się tutaj zatrzymać, chociaż na chwilę. Centrum Lecco jest równie urokliwe, jak w innych okolicznych miasteczkach, a ceny są niższe.

Lecco
fot. Nina Czochara

Na zwiedzanie Lecco wystarczy przeznaczyć około dwóch godzin. Życie miasteczka koncentruje się tak naprawdę wokół placu Piazza Mario Cermentati. To tam znajduje się bazylika św. Mikołaja – pięknie zdobiona świątynia z ponad 90-metrową wieżą. Jest też pałac Belgioioso, czyli XVIII-wieczny budynek, w którym obecnie mieści się kilka muzeów. W Lecco obowiązkowo trzeba przespacerować się promenadą z ławkami – można usiąść, odpocząć i podziwiać piękny widok na Como. 

Lecco
fot. Nina Czochara

Jeśli mamy więcej czasu, możemy skusić się na wjazd kolejką linową na Piani d’Erna, na wysokość 1375 metrów. Z samej góry roztaczają się niesamowite widoki na Lecco i jezioro Como. Warto jednak pamiętać, że kolejka znajduje się poza centrum (trzeba tam dojechać autobusem).

  • Bergamo --> Lecco (ok. 40 minut pociągiem)

BELLANO

Bellano to niezwykle kameralne i mało turystyczne miejsce. W porównaniu z sąsiednią Varenną niemal całkowicie puste. Zdecydowanie największą atrakcją tego miejsca jest kanion Orrido di Bellano. To naturalna przepaść, która powstała niemal 15 mln lat temu na skutek stopnienia lodowca.

Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że dzięki specjalnie przygotowanym pomostom, można spacerować wzdłuż kanionu. Co więcej, wrażenie robi fakt, że kanion znajduje się niemal w sercu miasta. To idealny punkt, aby nieco odpocząć od upałów panujących nad jeziorem Como, szczególnie w środku lata.

  • Lecco --> Bellano (ok. 30 min pociągiem)

Zobacz także

VARENNA

W tym momencie wracamy z północy nieco na południe. Z Bellano do Varenny (stacja Varenna-Esino) można dojechać pociągiem w około 5 minut. Varenna to bez wątpienia jedno z piękniejszych miasteczek nad jeziorem. Kolorowe domy i wille, zielone górskie krajobrazy i turkusowe Como tworzą zapierającą dech w piersiach całość.

Varenna
fot. Nina Czochara

Warto przespacerować się nie tylko promenadą, ale odkryć też biegnące do góry, wąskie, obrośnięte bluszczem, niezwykle klimatyczne uliczki Varenny. Sporą zaletą jest również to, że w kolorowych uliczkach nie spotkamy tu zbyt wielu turystów (większość gromadzi się przy promenadzie). Jeśli lubicie zwiedzać, można wybrać się do ruin zamku Castello di Vezio. Z samej góry roztacza się piękna panorama na Varennę i jezioro Como (bilet wstępu ok. 4 euro).

Varenna
fot. Nina Czochara

Warto zatrzymać się też w bardziej turystycznej części, na dole, gdzie ciągną się liczne restauracje. Aperol w takiej scenerii smakuje jeszcze bardziej.  Najlepiej Varenna prezentuje się oglądana z promu płynącego do Bellagio. Osadzona na cyplu, zbita i niewielka, kolorowa, z zielonymi górami w tle – widok jest naprawdę niesamowity.

  • Bellano --> Varenna (ok. 5 minut pociągiem)

Zobacz także

BELLAGIO

Po wizycie w Varennie warto wybrać się promem do pobliskiego Bellagio (cena biletu w jedną stronę ok. 5 euro). Podróż statkiem trwa zaledwie 15 minut i dostarcza naprawdę niesamowitych widoków. Zarówno na Varennę, jak i cypel, na którym usytuowało się Bellagio. No właśnie. Miasteczko położone jest niejako na cyplu wysuniętym w głąb jeziora, dzięki czemu z trzech stron otoczone jest wodą.

Bellagio
fot. Nina Czochara

To urokliwe i bardzo turystyczne miejsce. Znajduje się tutaj sporo hoteli, restauracji czy kawiarni. Największe wrażenie robi widok kolorowych kamienic, za którymi wznoszą się zielone wzgórza, a dalej majestatyczne góry. Wizytówką tego miejsca są liczne, majestatyczne wille, w których urządzone zostały restauracje i hostele.

Bellagio
fot. Nina Czochara

W Bellagio warto przespacerować się nie tylko główną promenadą, ale i Schodami Sebelloni, łączącymi górną część miasta z dolną, przy których ulokowanych jest wiele sklepików i klimatycznych kawiarni. 

  • Varenna --> Bellagio (rejs promem, ok. 15 minut)

Zobacz także

POWRÓT Z JEZIORA COMO 

Po zwiedzaniu Bellagio trzeba udać się z powrotem w kierunku przystani. Są dwie opcja powrotu z Bellagio do Lecco czy Bergamo.

  • Promem z Bellagio do Varenny (5 euro), później pociągiem do Bergamo, z przesiadką w Lecco (5,50 euro).
  • Z Bellagio można też wybrać się w 1,5-godzinny rejs po jeziorze Como do Lecco – cena biletu wynosi około 8 euro. Stamtąd pociągiem z Lecco do Bergamo (3,60 euro).

Przed zaplanowaniem powrotu do Bergamo warto sprawdzić na stronie przewoźnika dokładne godziny odjazdów pociągów. Pociągi wieczorami wyruszają m.in. o 18.12, 19.12, 20.12 i 21. 12 (podróż trwa 40 minut). Ostatni pociąg z Lecco do Bergamo wyrusza o godz. 22.07 – to jednak dłuższa opcja powrotu, bo przejazd trwa 2.38 minut.

Zobacz także

___

Nina Czochara