Zamknij

Jezioro, które zaopatruje w wodę 27 mln ludzi, wysycha. Został z niego cienki strumyk

03.08.2021 08:00
Jezioro Oroville
fot. Shutterstock

Największe sztuczne jezioro w Kalifornii wysycha. Akwen, który dostarcza wodę aż 27 mln ludzi, zmniejszył swoją powierzchnię o 70 proc. Do sieci trafiły szokujące zdjęcia pokazujące skalę tego zjawiska.

Lake Oroville to sztuczne jezioro w USA w północnej części stanu Kalifornia na rzece Feather River. Powstało przez wybudowanie najwyższej tamy w USA – Oroville Dam, której budowę ukończono w 1968 roku. Miało ono powierzchnię 64,75 km2, ale dzisiaj został z tego tylko fragment.

Zbiornik bowiem kurczy się przez szalejące w USA susze i wysokie temperatury. Obecnie akwen utracił 70 proc. swojej dotychczasowe powierzchni. Tylko spójrzcie na te zdjęcia.

Jezioro, które zaopatruje w wodę 27 mln ludzi, wysycha. Został z niego cienki strumyk

W ostatnim czasie Kalifornia boryka się z niebezpieczną suszą. Brakuje wody niemal we wszystkich hrabstwach, co skłoniło władze stanu do zachęcania mieszkańców, aby zmniejszyli zużycie wody o 15 proc. Wpływ na tę sytuację mają zmiany klimatu, w tym brak opadów i coraz wyższe temperatury.

O tym, że nieustannie dążymy do zagłady, świadczy również stan kalifornijskiego jeziora Oroville. Ten sztuczny zbiornik wodny, który powstał przez utworzenie na rzece tamy, wysycha. Jego powierzchnia zmniejszyła się o 70 proc. i został z niego tak naprawdę cienki strumyk. Co ciekawe, zbiornik ten dostarcza wodę 27 mln mieszkańców i licznym gospodarstwom.

Zmiany na jeziorze widać gołym okiem. Dokumentuje je od lat fotograf Justin Sullivan. To właśnie on udał się nad akwen w kwietniu tego roku, a następnie w lipcu. Uchwycił na zdjęciach to, jak Oroville wygląda obecnie. Ten obraz jest szokujący.

Ostatnio tak źle sytuacja przestawiała się tutaj w 1977 roku. Wtedy w jeziorze Oroville zanotowano tak niski poziom wody.

Źródło: Los Angeles Times, Onet